Jednou vetou

Agrorezort musí prioritne riešiť závlahy, spracovanie surovín a kvalitu potravín, vyhlásil premiér Fico

Na snímke ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (druhá zľava) a predseda vlády SR Robert Fico (druhý sprava) počas slávnostného otvorenia výstavy v Nitre 17. augusta 2017.

Foto: TASR/Henrich Mišovič

Napriek mimoriadne nepriaznivým klimatickým podmienkam v tomto roku nebola úroda hustosiatych obilnín katastrofálna, povedal počas otvorenia výstavy Agrokomplex premiér Robert Fico (Smer-SD).

„Ak tohtoročnú úrodu porovnávame s minulým rokom, zaznamenali sme prepad o 20 percent. Treba si však uvedomiť, že minulý rok bol rekordný. Naďalej vyprodukujeme viac, ako na našom území spotrebujeme,“ skonštatoval premiér.

Pred poľnohospodármi stoja v najbližšom období tri výzvy. Prvou je návrat k závlahovým systémom. „Pred rokom 1989 sme mali závlahami pokrytých takmer 320 000 hektárov. Dnes je to 100 000 hektárov, teda necelá tretina. Musíme urobiť opatrenia, pretože pri súčasných klimatických zmenách poľnohospodárstvo bez závlah neprežije,“ tvrdí Fico.

Druhým problémom, ktorý treba riešiť, je otázka spracovania suroviny. Na jednej strane sme schopní vyprodukovať viac základných surovín ako spotrebujeme, na druhej strane rastie ich vývoz zo Slovenska a súčasne rastie dovoz spracovaných potravinárskych produktov na Slovensko, povedal premiér. Treťou výzvou je dvojaká kvalita potravín na trhoch Európskej únie.

„Európska komisia uznáva existenciu tohto problému, ktorý vytvára druhú kategóriu obyvateľov, s čím nemôžeme súhlasiť.“

 

 

Môže vás zaujímať

Vinári nepovažujú zavedenie spotrebnej dane ani kolkovanie vína za vhodné opatrenia