Jednou vetou

Agrorezort víta podporu opozície pre zelenú naftu

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná

foto: TASR

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR víta záväzok opozičného hnutia Sme rodina, že podporí projekt systémového riešenia na podporu poľnohospodárskej výroby tzv. zelená nafta z dielne agrorezortu. Uviedol to pre TASR hovorca MPRV SR Vladimír Machalík v reakcii na vyjadrenia predstaviteľov Sme rodina Borisa Kollára a Jaroslava Karahutu.

Na tlačovej konferencii hnutia Sme rodina jej predseda Boris Kollár, za účasti tímlídra hnutia pre oblasť poľnohospodárstva Jaroslava Karahutu uviedol, že MPRV SR pod vedením Gabriely Matečnej (nominatka SNS) nemá v agrorezorte víziu ani koncepciu. Tzv. zelená nafta je len ďalším nástrojom politického marketingu strany SNS.

„MPRV SR pokračuje v zavádzaní občanov SR a je nám už dnes jasné, že zelená nafta sa v roku 2018 vyplácať nebude. Projekt zelenej nafty je marketingový produkt z dielne ministerstva pôdohospodárstva a SNS, ktorej cieľom je iba zastaviť úpadok politických preferencií SNS, ale určite nie zastaviť úpadok potravinovej sebestačnosti a úpadok celého slovenského agrosektora,“ povedal Karahuta.

„Pri červenej nafte, ktorá bola realizovaná za predchádzajúcich vlád, bolo veľa chýb a špekulantov. Chyby z minulosti nemienime opakovať, nepôjdeme preto týmto systémom. Projekt ‚Zelená nafta‘ bude veľmi jednoduchý, účelný, efektívny a ľahko kontrolovateľný. Zároveň bude realizovaný administratívne jednoducho,“ uviedla v súvislosti so zelenou naftou Matečná.

MPRV SR podľa Machalíka víta, že aj opozícia si uvedomuje správnosť tohto opatrenia z dielne agrorezortu a SNS, a že predstavitelia hnutia mu vyjadrili podporu ešte predtým, ako ministerstvo zverejnilo samotné detaily fungovania tohto podporného opatrenia.

„Pri aplikácii projektu vo výške 30 miliónov eur nepôjde o automatickú celoplošnú dotáciu, ale o podporu odvetví, ktoré sú náročné na pestovateľské postupy, ako je špeciálna a špecializovaná rastlinná výroba a špeciálna živočíšna výroba. Plodiny ako kukurica, repka, pšenica či slnečnica nepodporíme. Sledujeme tým taktiež udržanie prvovýroby na Slovensku, zníženie vývozu kľúčových komodít, a tým aj zníženie salda zahraničného obchodu,“ dodala Matečná.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie