Jednou vetou

Airbus odovzdal zákazníkom za 11 mesiacov 673 strojov, o 82 viac než vlani

Ilustračné foto

Foto: TASR

V Airbuse, európskom leteckom koncerne, sa v decembri pracuje na plné obrátky. Také isté tempo mal aj v novembri. Zákazníkom odovzdal 89 strojov. Bol to tohtoročný mesačný rekord.

Airbus od začiatku roka do konca novembra vyrobil a predal 673 lietadiel. Vlani v rovnakom období opustilo jeho montážne haly 591 strojov.

Nemecké riadenie letovej premávky chce bezpečne riadiť drony

„Rovnako ako každý rok aj teraz je december mesiacom, v ktorom sa odovzdáva zákazníkom nadpriemerne veľa lietadiel“, uviedol nemenovaný hovorca spoločnosti.

Ak by chcel koncern dosiahnuť v tomto roku výrobu 800 lietadiel, v poslednom mesiaci by musel odovzdať zákazníkom 127 strojov. V bežných mesiacoch ich odovzdáva o polovicu menej. Pred rokom však dosiahol dvojnásobný výkon.

Tohtoročná méta by sa dosiahla pomerne ľahko, keby v polovici roka nezaostal za plánom takmer o 100 lietadiel.

Výrobca motorov Pratt & Whitney mal problémy s ich kvalitou. Preto mnoho nedokončených lietadiel čakalo na odstavných plochách závodov v Toulouse, Hamburgu, čínskom Tchien-ťine a americkom meste Mobile (štát Alabama).

Trump uvažuje o vyhodení šéfa Fedu J. Powella

Letecké spoločnosti majú záujem najmä o modely A319, A320 a 321, všetky neo, s dohora zatočenými koncami krídiel. Všetky sú vybavené úspornejšími motormi. Ich spotreba paliva klesla o 15 %.

Airbus eviduje objednávky na 6300 kusov. Z nich 570 už vybavil. V závode vo Finkenwerdere pribudne v budúcom roku nová montážna linka. Vďaka nej bude koncern montovať mesačne 60 strojov A320neo. V porovnaní s týmto rokom ich bude o 10 viac.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie