Jednou vetou

Aj rekreačné poukazy budú zrejme za 9 % nárastom, zhodnotili hotelieri

Ilustračná foto

foto: Pixabay

Aj o navrhovanom vzniku ministerstva pre cestovný ruch, ktoré by mohlo začať fungovať už od budúceho roka, či hodnotení prvých výsledkov tzv. rekreačných poukazov v praxi diskutovali počas troch dní na Donovaloch manažéri, riaditelia a pracovníci ubytovacích a reštauračných zariadení združení v Asociácii hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS).

Richter chce presadiť vážnu diskusiu o 13. dôchodku

Na Jarnom stretnutí hotelierov a HORECA konferencii sa ich zúčastnilo okolo 280 z celého Slovenska a prišiel medzi nich aj štátny tajomník ministerstva dopravy a výstavby Peter Ďurček, ktorý informoval o zámeroch rezortu v tejto oblasti.

Podľa Mareka Harbuľáka, generálneho manažéra AHRS, po prvých troch mesiacoch ešte nie je možné vyhodnotiť, nakoľko sa na domácom cestovnom ruchu, ktorý išiel hore, podieľajú práve príspevky na rekreáciu väčších zamestnávateľov pre svojich pracovníkov.

„V rámci domáceho cestovného ruchu sa počet návštevníkov zvýšil za tri mesiace zhruba o deväť percent. Predpokladáme, že aj na základe tzv. rekreačných poukazov. Hotelieri hovoria, že rezervácie sú rýchlejšie a aj letná sezóna je už dosť zarezervovaná. Presnejšie sa to bude dať vyhodnotiť až po roku,“ konštatoval v stredu Harbuľák.

Napriek spomaleniu úverovania je rast úverov domácností stále silný

Ako zdôraznil, zaoberali sa tiež eKasami, ktoré majú byť od júla tohto roka realitou. Hoci finančná správa tvrdí, že je na to pripravená, menej sú už pripravení dodávatelia on-line registračných pokladníc, keďže certifikácia ide pomaly.

Trojdňové stretnutie členov AHRS malo v programe hlavné témy, či sú manažéri v hotelierstve a gastronómii pripravení prehodnotiť svoje fungovanie a biznis model v súlade s novými očakávaniami hostí, nakoľko sa majitelia prevádzok zamýšľajú nad tým, ako nielen znova použiť overené recepty, úspešné návody, ale aj materiál či inventár, a osobitná pozornosť bola venovaná aj „zelenej“ téme – recyklácii a znižovaniu jednorazového plastového vybavenia prevádzok.

Súčasťou konferencie bola aj výstava 35 dodávateľov najmodernejšieho zariadenia do hotelov a reštauračných prevádzok.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie