Jednou vetou

Ak si chcete kúpiť šťastie, americkí experti radia investovať do štyroch vecí

Ilustračné foto

Foto: Pixabay.com

Každý túži po šťastí. Ale čo je šťastie? Výhra v lotérii? Faktom je, že do určitej miery je skutočne spojené s peniazmi. Výskumy totiž odhalili, že nezištné vynaloženie peňazí na druhých – či už na priateľov, štvornohých maznáčikov, alebo charitu – skôr než na seba vám môže pomôcť nájsť „cestu ku šťastiu“.

Podľa neziskovej organizácie American Society for the Prevention of Cruelty to Animals náklady na domáce zviera v USA len v prvom roku „vlastníctva“ dosahujú takmer 1300 USD (zhruba 1100 eur). Ale sú to dobre vynaložené peniaze. Domáce zviera poskytuje majiteľovi sociálnu podporu, ktorá je dôležitá pre jeho psychické a fyzické zdravie, tvrdí štúdia.

Domáce zviera znižuje stres

Výsledky výskumu, ktoré boli v roku 2011 publikované v Journal of Personality and Social Psychology, ukázali, že majitelia domácich zvierat mali väčšie sebavedomie a viac pohybu ako tí, ktorí žiadne nevlastnia. A boli tiež svedomitejší a mali menšie obavy z nadväzovania nových vzťahov.

Zdá sa teda, že šťastie, aspoň podľa tejto americkej štúdie, je v podstate hebké šteňa. To môže byť dôvod, prečo niektorí ľudia kŕmia svoje psy lepšie ako seba.

Ale aj finančný príspevok na charitu vo výške pár dolárov, dokáže vyvolať dobrý pocit. Zatiaľ čo inštinkt nás vedie k tomu, aby sme zhromažďovali peniaze na sporiacich účtoch a zabezpečili si tak budúce šťastie, príspevok na pomoc iným ľuďom funguje ako kúzlo.

Obdarovanie druhých znižuje stres

Náhodne vybraní účastníci výskumu, ktorí prispeli na pomoc iným, zažili väčší pocit šťastia ako tí, ktorí minuli peniaze na seba. Vyplýva to zo štúdie vedcov z University of British Columbia a Harvard Business School z roku 2008 publikovanej v časopise Science.

Viaceré štúdie potvrdili, že obdarovanie druhých znižuje stres a posilňuje imunitný systém, a to zlepšuje zdravie a predlžuje život.

Ďalším, tretím spôsobom, ako dosiahnuť pocit šťastia, je investovať do zážitkov. Peniaze minuté v obchode môžu naplniť váš šatník a komoru, ale výdavky na nehmotné zážitky naplnia vašu dušu. Výber je v tomto smere veľmi pestrý, od klasických koncertov, divadelných hier po výnimočné gastronomické zážitky, a tak ďalej. Každý podľa vlastných preferencií a vkusu.

Vzácny čas na ostrovnom raji

Domáce zvieratá, ľudia, zábava a nakoniec – ak máte dostatok peňazí, cestovanie. A ak si to môžete dovoliť, navštívte vzdialené miesta, radia odborníci. Keď budete na smrteľnej posteli, určite neoľutujete čas strávený na vzdialenom ostrovnom raji, či nádherné scenérie prírodných parkov alebo nočný orchester zvukov z voľnej prírody, zhodli sa experti.

Aj podľa knihy Consumption and Well-Being in the Material World (Spotreba a blahobyt v hmotnom svete) od Miriam Tatzelovej, profesorky na Empire State College v Nanuet, v štáte New York, ktorá vyšla v roku 2014, dlhšie trvajúci pocit šťastia možno skutočne získať z „nákupu zážitkov“ alebo „nehmotných skúseností“.

Zážitok vs materiálne veci

Autorka analyzovala desiatky rokov výskumu o materializme a hovorí, že peniaze vynaložené na nehmotné skúsenosti, ako napríklad cestovanie, vedú k väčšiemu pocitu šťastia než hromadenie hmotných vecí, ako sú šperky, oblečenie, nábytok, alebo dnes taká obľúbená elektronika.

Ale ani táto možnosť nie je pre každého. Ak naozaj potrebujete obriu televíznu obrazovku ako v kine alebo módne kúsky značky Louis Vuitton, nenechajte sa zastaviť. U ľudí, ktorí sú viac materiálne založení, nemusia totiž zážitky vyvolať pocit šťastia.

A tak podčiarknuté, zrátané, šťastie je individuálna záležitosť a každý si k nemu musí nájsť vlastnú cestu.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie