Jednou vetou

Aliter Technologies vyvíja systém pre bezpečnosť osamelých seniorov

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Monitorovací systém, ktorý má dohliadnuť na bezpečnosť osamelo žijúcich seniorov, vyvíja slovenská technologická spoločnosť Aliter Technologies. Týmto zámerom zaujala počas konferencie Forbes Technológie: Inovácie v biznise 2019.

Systém monitoruje seniorov 24 hodín denne. „V prípade, ak nastane problém, alebo sa senior ocitne v núdzi, človek dostane v reálnom čase notifikáciu, ktorá ho upozorní na to, čo sa deje,“ dodáva výkonný riaditeľ spoločnosti Peter Dostál. Firma aj týmto spôsobom s použitím modernej technológie reflektuje na stúpajúci počet seniorov na Slovensku.

Huawei si z veľtrhu IFA 2019 odnáša dve desiatky ocenení

Vývoj trval dva roky, pričom tento rok je v testovacej prevádzke v reálnych podmienkach. Pri vývoji vzali odborníci do úvahy, že seniori nemusia byt technicky zruční, mobilný telefón si často zabudnú doma, alebo ho nenabijú.

„Preto sme do systému zakomponovali tzv. treker, ktorý si senior dá na kľúče ako kľúčenku. Ten sleduje pohyb seniora mimo domu. Zvolili sme treker v podobe kľúčenky, pretože kľúče si človek vždy berie so sebou, keď opúšťa byt,“ uviedol projektový manažér systému Roman Noskovic.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie