Jednou vetou

American Airlines zvýšili kvartálny zisk, celoročný však ovplyvní kauza 737 MAX

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Americká letecká spoločnosť American Airlines zhoršila výhľad zisku na rok 2019, pod čo sa podpísalo uzemnenie boeingov 737 MAX a vyššie náklady na palivá. Firma uviedla, že stiahnutie lietadiel z oblohy ju bude stáť pravdepodobne okolo 350 miliónov USD (314,66 milióna eur).

Ešte viac ju budú stáť zvýšené náklady na pohonné látky. Spoločnosť to oznámila po zverejnení výsledkov za 1. štvrťrok, ktoré však boli lepšie než v minulom roku a prekonali očakávania trhov.

Trump radí: Boeing by mal opraviť lietadlá typu 737 MAX a potom ich premenovať

American Airlines uviedli, že čistý zisk za prvé tri mesiace roka dosiahol 185 miliónov USD, čo na akciu predstavuje 41 centov. V rovnakom období minulého roka vykázali aerolínie zisk 159 miliónov USD (34 centov za akciu). Tržby sa zvýšili o necelé 2 % na 10,58 miliardy USD.

Po očistení o mimoriadne položky dosiahol zisk 237 miliónov USD. Na akciu to predstavuje 52 centov. Firma tak prekonala očakávania trhov, ktoré počítali s upraveným ziskom na akciu na úrovni 51 centov.

American Airlines zároveň zverejnili, že za celý rok očakávajú upravený zisk na akciu od 4 USD do 6 USD. Pôvodne predpokladali zisk v rozmedzí 5,50 USD až 7,50 USD/akcia.

Európsky hospodársky priestor ako celok by mal rokovať s Čínou o Hodvábnej ceste

Firma zároveň očakáva, že okrem nákladov spojených s uzemnením lietadiel 737 MAX do celoročného zisku zasiahnu aj vyššie než pôvodne predpokladané náklady na palivo.

Tie podľa American Airlines budú v porovnaní s pôvodnými odhadmi po nedávnom výraznom raste cien ropy o 650 miliónov USD vyššie.

Môže vás zaujímať

Poistenci VšZP môžu využívať nové pracovisko magnetickej rezonancie v Ružinovskej poliklinike