Jednou vetou

Americký súkromný sektor vytvoril v januári 213.000 nových pracovných miest

Ilustračný obrázok

foto: pixabay.com

Americký súkromný sektor vytvoril začiatkom roka menej nových pracovných miest než v decembri, ich počet bol však vyšší, než sa čakalo. Uviedol to v stredu inštitút ADP.

Podľa ADP vzniklo v januári v súkromnom sektore USA 213.000 nových pracovných pozícií. V decembri ich po revízii vzniklo 263.000, pričom inštitút revidoval údaj z pôvodne udávanej hodnoty 271.000 miest. Ekonómovia očakávali, že počet nových pracovných miest v súkromnom sektore bude v januári ešte nižší, počítali s ich rastom o 178.000.

Boeing oznámil za minulý rok tržby prvýkrát nad hranicou 100 mld. USD

„Trh práce pokračuje v stabilnom tempe rastu a nezdá sa, že by sa to malo v najbližšom období výraznejšie zmeniť,“ povedala na výsledky Ahu Yildirmazová z ADP.

Ako dodala, pracovné miesta zaznamenali výrazný rast v takmer všetkých sektoroch, pričom výrobný sektor vytvoril najviac nových miest za vyše štyri roky.

Trhy teraz čakajú na informácie ministerstva práce, ktoré v piatok (1. 2.) zverejní údaje o celkovom vývoji na pracovnom trhu za mesiac január. Správa ministerstva bude zahrňovať údaje ako za súkromný, tak aj za verejný sektor.

Huawei predstavuje tablet MediaPad M5 lite, ocenený na CES 2019

Očakáva sa, že správa poukáže na vytvorenie celkovo 166.000 nových pracovných miest v americkej ekonomike. V decembri ich vzniklo 312.000. Čo sa týka miery nezamestnanosti, tá by sa podľa ekonómov mala udržať na úrovni 3,9 %.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie