Jednou vetou

Ani jeden z finalistov na šéfa BVS nespĺňa podmienky, tvrdí M. Dragun

Na snímke Miroslav Dragun

foto: TASR

Ani jeden zo štyroch kandidátov, ktorí sa prebojovali do užšieho výberového konania na post šéfa Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS), nespĺňa základné podmienky. Vo štvrtok na to upozornil zástupca 26 minoritných akcionárov BVS a petržalský miestny poslanec Miroslav Dragun.

„Keď som si pozrel podmienky na pozíciu šéfa predstavenstva BVS, bol som pozitívne prekvapený podmienkami, ktoré nastavilo hlavné mesto (majoritný akcionár BVS, poznámka TASR), a veril som, že BVS bude mať kvalifikovaného odborníka na svojom čele. Bohužiaľ, v posledných dňoch sme boli nepríjemne prekvapení výberom štyroch finalistov,“ vyhlásil Dragun.

Ako tvrdí, ani jeden z nich nespĺňa základné podmienky, ktoré stanovilo mesto Bratislava. „Jeden kandidát je právnik, ďalší traja sú finančníci. Už najzákladnejšiu podmienku odborného vzdelania na danú pozíciu ani jeden z kandidátov nesplnil,“ upozornil s tým, že títo uchádzači nepôsobili vo vodnom hospodárstve. Ani cez zákon o slobodnom prístupe k informáciám sa mu nepodarilo dostať k ďalším menám, ktoré boli prihlásené do výberového konania. Dragun si myslí, že všetky mená uchádzačov aj s rozvojovými projektmi mali byť vopred známe pred výberom finalistov.

Inaugurácia prezidentky obmedzí dopravu v centre Bratislavy

„Viem o troch ľuďoch, ktorí mali vodárenské vzdelanie a prax vo vodárenstve, no nedostali sa do užšieho výberu. Dôvody nepoznáme,“ podotkol.

Minimálne dvaja kandidáti, ktorí sa dostali do užšieho výberu, sú podľa neho prepojení s významnými oligarchami v rámci Bratislavského kraja. Obáva sa aj možnej privatizácie BVS, keďže, ako tvrdí, jeden z kandidátov hovorí o možnom vstupe strategického partnera do BVS a ďalší o tom, že BVS môže začať vydávať svoje dlhopisy a na základe toho financovať ďalšie veci. „Vydávanie dlhopisov v prípade, že by BVS nesplácala to, čo má, sa rovná prepadnutiu majetku a financií BVS v prospech vlastníka dlhopisov, de facto opäť privatizácii,“ uviedol Dragun. Na otázku, či má v celom výberovom procese svojho favorita, priznal, že tam boli dvaja ľudia, ktorí by mohli byť dobrými generálnymi riaditeľmi BVS. Do užšieho výberu sa však podľa neho neprebojovali.

Vieme prví: Viskupič si už vybral medzi Bratislavskou župou a parlamentom

Do výberového konania na pozíciu predsedu predstavenstva BVS bolo celkovo doručených 22 kompletných prihlášok. Z nich na základe životopisov, referencií uchádzačov a odporúčania personalistov výberová komisia pozvala deviatich uchádzačov na pohovor s personalistami. Komisia zostavila rebríček piatich najvhodnejších uchádzačov o pozíciu predsedu predstavenstva BVS na verejné a neverejné vypočutie. Medzičasom jeden z uchádzačov odstúpil. Do štvrtkového neverejného a verejného vypočutia postúpili Rastislav Lauko, Peter Olajoš, Ivan Sokáč a Emerich Šinka.

Mesto Bratislava opakovane deklaruje, že výber nových šéfov mestských podnikov je transparentný a postupuje sa podľa zásad, ktoré schválili bratislavskí mestskí poslanci. Samospráva tvrdí, že jej cieľom je vybrať do manažmentu mestských podnikov a rozpočtových a príspevkových organizácií mesta skúsených odborníkov s vysokou mierou osobnej a profesionálnej integrity.

 

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie