Jednou vetou

ANS nie je spokojná s výsledkami rokovania so zdravotnými poisťovňami

Ilustračná foto

foto: Pixabay.com

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) nie je spokojná s výsledkami rokovania so zdravotnými poisťovňami.

Ani jedna z nich totiž nevie zaručiť zvýšenie finančných prostriedkov na platy členov asociácie počas celého budúceho roka. Uviedol prezident ANS Marián Petko.

„Z pohľadu ANS rokovania so zdravotnými poisťovňami nedopadli úspešne. Ponúkli nám len zvýšenie na prvé tri mesiace a zároveň uviedli, že pokiaľ nedôjde k úprave štátneho rozpočtu pre zdravotníctvo a k zvýšeniu zdrojov odhadom asi o 150 miliónov eur, tak nám od 1. apríla 2019 nebudú vedieť poskytnúť viac peňazí ako v tomto roku, čo je pre nás úplne neprijateľná alternatíva,“ vysvetlil.

EK vyzvala členské štáty, aby odstránili zvyšné bariéry na jednotnom trhu

Hovorkyňa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Martina Ostatníková potvrdila, že v súčasnosti môže garantovať požiadavky ANS do 31. apríla 2019.

„Toto obdobie VšZP využije na ďalšie rokovania s ANS o financovaní ústavnej zdravotnej starostlivosti počas zostávajúcej časti roka 2019,“ priblížila Ostatníková.

Zdravotná poisťovňa Dôvera a Union zdravotná poisťovňa taktiež tvrdia, že na pokrytie nákladov im aktuálny štátny rozpočet pre zdravotníctvo nepostačuje.

PR špecialista Matej Štepianský vysvetlil, že v zdravotnej poisťovni Dôvera veria, že dôjde k zvýšeniu zdrojov.

Slovensko v priebehu piatich rokov bude potrebovať 514.000 nových pracujúcich

Hovorca Unionu zdravotnej poisťovne Matej Neumann v tejto súvislosti upozornil, že podľa zverejneného návrhu nebude v budúcom roku dostatok prostriedkov na pokrytie ďalších nárokov, napríklad na sociálny balíček od 1. mája 2019, ani nárastov v ostatných segmentoch zdravotného systému.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie