Jednou vetou

ANS sa nedohodlo s Dôverou na dofinancovaní, poisťovňa tvrdí, že nemá peniaze

Ilustračné foto

foto: unsplash.com

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) sa nedohodla so zdravotnou poisťovňou Dôvera na dofinancovaní sociálnych balíčkov a rekreačných poukazov. Poisťovňa tvrdí, že nemá peniaze. O výsledkoch piatkového rokovania informovali hovorca Dôvery Matej Štepianský a prezident ANS Marián Petko.

Suma, potrebná na dofinancovanie rezortu zdravotníctva, ešte nie je známa

Dôvera uviedla, že bez ďalšieho dofinancovania systému nebude možné pristúpiť k zvýšeniu úhrad za poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

„Dokonca bude potrebné pristúpiť k istým reštrikciám hlavne v oblasti liekov, špeciálneho zdravotníckeho materiálu a v oblasti zdravotníckych pomôcok,“ vysvetlil hovorca poisťovne.

Svoje požiadavky prednesie ANS na odvetvovej tripartite, ktorá má byť podľa Petka 7. októbra. „V prípade, že nedôjde k dofinancovaniu, určite dôjde k prehlbovaniu zadlžovania nemocníc, na čo v konečnom dôsledku doplatí pacient,“ upozornil.

ANS chýba na dofinancovanie svojich nemocníc celkovo 10 miliónov eur. Prezident asociácie pripomenul, že dofinancovanie je nutné už tento rok.

Kamenický: Maximum pre budúci rok by mal byť 0,5 % deficit

Argumentom majú byť stratové poisťovne. Pripomenul tiež prísľuby ministra financií z roku 2018, že zdravotníctvo v prípade potreby dofinancujú.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie