Jednou vetou

Antošová navrhuje legálnu výrobu alkoholu z medu pre vlastnú spotrebu

Ilustračné foto

zdroj: TASR

Ľudia by si pre vlastnú spotrebu mohli legálne páliť alkohol aj z vlastného medu. Navrhuje to poslankyňa SNS Eva Antošová vo svojom pozmeňujúcom návrhu k novele zákona o výrobe a uvádzaní liehu na trh z dielne poslancov koaličného Mosta-Híd. Okrem toho chce sprísniť podmienky pre súkromné pálenie alkoholu.

„Navrhovaná výroby destilátov by sa nemala obmedzovať výlučne len na vlastné dopestované ovocie, ale mala by zahŕňať aj med z vlastnej produkcie vzhľadom na kvalitnú domácu produkciu,“ vysvetlila Antošová.

Jej návrh počíta aj so zvýšením podmienky veku súkromného výrobcu destilátov na minimálne 21 rokov. Poslankyňa rieši aj otázku výmazu výrobcu z evidencie súkromných výrobcov liehu.

Vymazať by sa mala osoba nielen pre spáchanie trestného činu nepovolenej výroby liehu, ale aj pre spáchanie priestupkov, ktoré zadefinuje tento zákon. Vymazaného výrobcu by mohli opäť do evidencie zapísať po uplynutí troch rokov.

Ombudsmanka: Štát umelo vytvára z detí dlžníkov

„Vítam tento návrh, môže pomôcť včelárom. Zákon ako taký podporíme,“ reagoval poslanec opozičného hnutia Sme rodina Peter Pčolinský.

Novela zákona z dielne Mosta-Híd má umožniť ľuďom súkromne si vyrábať destiláty z vlastného ovocia pre vlastnú spotrebu. Budú však musieť dodržať zákonom presne stanovené podmienky, inak im môže hroziť pokuta.

Môže vás zaujímať

Do rána ostane na strednom Slovensku bez elektriny asi 300 odberných miest