Jednou vetou

Atmosféra pred rokovaniami USA a Číny je napätá

Americký minister financií Steven Mnuchin

Foto: TASR

Americkí a čínski vyjednávači sa vo štvrtok stretnú na rokovaniach, prvýkrát od konca júla, aby sa pokúsili nájsť cestu z 15-mesačného obchodného sporu. Ale atmosféra je už pred začiatkom napätá a nádej na pokrok ohrozujú nové "iritujúce" kroky.

Čínsky vicepremiér Liou Che, americký obchodný zástupca Robert Lighthizer a minister financií Steven Mnuchin sa pokúsia eliminovať rozdiely, aby sa predišlo plánovanému zvýšeniu ciel na čínsky import do USA v hodnote 250 miliárd USD (227,67 miliardy eur) od 15. októbra.

Ale atmosféru pred rozhovormi zhoršilo rozhodnutie amerického ministerstva obchodu, ktoré v pondelok (7. 10.) zaradilo 28 čínskych firiem a úradov na tzv. čierny zoznam. Americké spoločnosti nemôžu subjektom na tomto zozname dodávať technológie. Dôvodom je porušovanie ľudských práv moslimskej menšiny v čínskej provincii Sin-ťiang. O deň neskôr zaviedlo americké ministerstvo zahraničných vecí vízové reštrikcie pre niektorých čínskych predstaviteľov v súvislosti s problémami v provincii Sin-ťiang.

Obchodné spory spomaľujú globálnu ekonomiku, uviedla šéfka MMF

Ak sa rokovania znovu prerušia, od 15. decembra by mohol takmer všetok dovoz čínskeho tovaru do Spojených štátov (za viac ako 500 miliárd USD) podliehať clám.

Minister obchodu Wilbur Ross pred rokovaniami uviedol, že clá fungujú. „Nemáme radi clá, v skutočnosti by sme ich radšej nepoužívali, ale po rokoch diskusií a žiadnych opatrení clá konečne nútia Čínu, aby venovala pozornosť našim obavám,“ uviedol Ross.

Le Maire: Obchodná vojna medzi USA a Čínou môže výrazne spomaliť globálny rast

Hoci správy niektorých médií naznačujú, že obe strany uvažujú o „dočasnej“ dohode, ktorá by pozastavila ďalšie plánované clá v USA výmenou za väčšie nákupy amerických poľnohospodárskych výrobkov, americký prezident Donald Trump opakovane zamietol túto myšlienku. Trval na tom, že chce s Pekingom „veľkú dohodu“, ktorá vyrieši krádeže duševného vlastníctva.

Čína podľa USA stále nezlepšila ochranu amerického duševného vlastníctva, ktorá by ukončila krádež a nútený transfer amerických technológií čínskym firmám. A neobmedzila ani priemyselné dotácie pre firmy tak, ako to požadujú USA. Otvorená zostala aj otázka zlepšenia prístupu amerických firiem na prevažne uzavreté čínske trhy.
Čínskych predstaviteľov prekvapilo a rozčarovalo zaradenie ich firiem na čierny zoznam. Podľa zdrojov z ázijskej krajiny Peking znížil očakávania výrazného pokroku na rozhovoroch.

Môže vás zaujímať

Slovenské domácnosti by mohli mať od budúceho roka lacnejšiu elektrinu