Jednou vetou

Automobilka Groupe PSA Slovakia od januára zvýši mzdy zamestnancov

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Na zvýšenie miezd o 53 eur od januára 2019 a o ďalších 50 od januára 2020 sa dohodli v sociálnom dialógu zástupcovia odborovej organizácie OZ KOVO v trnavskej automobilke Groupe PSA Slovakia s vedením závodu. Dohoda umožňuje udržanie dlhodobej konkurencieschopnosti výrobného centra a zároveň vytvára podmienky pre ocenenie zamestnancov a ich osobný rozvoj.

Synovia Adama Opla začali namiesto šijacích strojov vyrábať autá

V rámci kolektívneho vyjednávania strany dohodli tarifné triedy pre kategóriu operátorov a kvalifikovaných robotníkov. „Automobilka tým mení svoj systém odmeňovania tak, aby sa mzda zamestnancov v robotníckych profesiách zvyšovala podľa zručností, profesionálnych skúseností a odpracovaných rokov. Systém je transparentný, postavený na objektívnych kritériách. Ak zamestnanec splní určené kritériá, systém mu garantuje dohodnuté zvýšenie mzdy,“ informoval hovorca automobilky Peter Švec.

Novinkou v kolektívnej zmluve je zavedenie dodatkovej dovolenky nad rámec legislatívy. Od roku 2019 sa zmení vyplácanie 13. platu tak, aby sa 100 % vyplatilo spolu so mzdou za mesiac máj. „V roku 2020 sa spolu s novembrovou mzdou lojálnym zamestnancom vyplatí doplnková odmena,“ doplnil hovorca.

Tip: Ako sa do Vianoc nezblázniť. Kuchynské zlepšováky na poslednú chvíľu

Dohoda rovnako umožňuje aj vyplácanie podielu na zisku koncernu Groupe PSA počas nasledujúcich dvoch rokov. „Zvyšujú sa príplatky za prácu cez víkend a v zmysle platnej legislatívy zavedie automobilka rekreačné poukazy. Pri rokovacom stole sme sa dohodli aj na obohatení sociálneho programu o zájazdy na koncerty a športové podujatia s príspevkom zo sociálneho fondu,“ uviedol Švec.

Aktuálne vytvára automobilka okolo 4500 pracovných postov. Začiatkom roka 2017 sa úspešne rozbehla tzv. štvrtá, víkendová pracovná zmena. Vrátane dodávateľov generuje tento výrobca áut na Slovensku takmer 20.000 pracovných postov. Groupe PSA Slovakia vyrobila v roku 2017 rekordných viac ako 335.050 vozidiel, čo predstavuje medziročný rast produkcie o 6,3 %. V roku 2018 predpokladá automobilka výrobu na úrovni minimálne 350.000 vozidiel.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie