Jednou vetou

Až 40 percent slovenských domácností chce tento rok sporiť

Ilustračná foto.

Foto: pixabay.com

Priaznivý vývoj slovenskej ekonomiky, či pokles nezamestnanosti by sa mohol v tomto roku prejaviť aj v peňaženkách Slovákov. Pätina domácností totiž očakáva zlepšenie svojej finančnej situácie a zároveň si 40 % Slovákov myslí, že budú schopní sporiť. Vyplýva to z najnovšej analýzy Poštovej banky, ktorú zostavila na základe výsledkov Spotrebiteľského barometra I., ktorý zverejnil Štatistický úrad SR.

Na začiatku tohto roka najväčšia skupina ľudí očakávala, že ekonomická situácia v krajine zostane počas tohto roka rovnaká ako doteraz. Zhoršenie ekonomiky predpokladalo 25 % ľudí a zlepšenie ekonomiky 18 % respondentov. „Čo sa týka trhu práce, tak Slováci sú väčší optimisti. Mieru nezamestnanosti na rovnakej úrovni očakáva až 38 % našincov a o niečo nižšie percento odhaduje, že nezamestnanosť bude tento rok klesať. Nárast nezamestnanosti predpokladá iba 18 % Slovákov,“ priblížila analytička Poštovej banky Lucia Dovalová.

Zlepšenie svojej finančnej situácie v tomto roku očakáva 19 % domácností. V porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi podiel týchto optimisticky naladených ľudí mierne vzrástol. Slováci očakávajú, že sa im v tomto roku podarí usporiť aj financie. Očakáva to 40 % domácností. „To je pozitívom pre ekonomiku, pretože práve úspory ľudia používajú na kúpu finančne náročnejších tovarov,“ vysvetlila Dovalová. Rekonštruovať svoje bývanie alebo uskutočniť väčšie nákupy plánuje v tomto roku zhruba každá šiesta domácnosť.

Pozitívne sa v úvode roka vyvíjala aj situácia týkajúca sa finančných možností slovenských rodín. „Pribudlo tých, ktorí sporia, a naopak, ubudlo tých, ktorí žijú od výplaty k výplate. Podiel domácností, ktoré žijú na dlh, alebo vyberajú svoje úspory, oproti predchádzajúcim mesiacom mierne klesol na úroveň 16 %,“ doplnila Dovalová. Kým vlani na začiatku roka si dokázalo sporiť 47 % domácností, na začiatku tohto roka to bolo 49 %.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie