Jednou vetou

Bankoví analytici opäť zhoršili odhad rastu slovenskej ekonomiky

Ilustračná foto

foto: TASR

Analytici komerčných bánk na Slovensku zhoršili odhad rastu slovenskej ekonomiky pre tento a výraznejšie aj pre budúci rok. Rast hrubého domáceho produktu (HDP) v stálych cenách by mal ku koncu tohto roka spomaliť na 2,6 %, zatiaľ čo ešte začiatkom roka odhadovali analytici 4,3-percentný rast. Ukázal to najnovší septembrový prieskum Národnej banky Slovenska.

Kamenický: Maximum pre budúci rok by mal byť 0,5 % deficit

Oproti augustu 2019 analytici zhoršili odhad rastu na tento rok o 0,2 percentuálneho bodu (p. b.). V budúcom roku by sa mal rast HDP v stálych cenách spomaliť na 2,3 %, pričom medzimesačne zhoršili odhad o 0,4 p. b.

Nezamestnanosť by mala v tomto roku podľa analytikov dosiahnuť úroveň 5,8 %, jej odhad oproti augustu nezmenili.

Nominálne mzdy by mali zrýchliť tempo rastu na 7,1 % a miera zamestnanosti by ku koncu tohto roka podľa analytikov mohla byť na úrovni 1,1 %.

Analytici sa pozreli aj na vývoj inflácie na Slovensku. Tá by podľa nich v tomto roku mala dosiahnuť 2,6 % a jadrová inflácia by mala byť na úrovni 2,4 %.

Spomalenie rastu ekonomiky v tomto roku potvrdzujú aj štatistiky. V druhom štvrťroku rástla dvojpercentným tempom, zatiaľ čo začiatkom roka bol rast na úrovni 3,7 %.

Kamenický odmieta kritiku opozície o rozvrate verejných financií

Odhad rastu pre tento rok zhoršilo aj samotné Ministerstvo financií SR, ktoré očakáva rast HDP na úrovni 2,4 % a NBS očakáva 2,5 % rast.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie