Banky v Británii prídu po brexite o pasové práva

Ilustračná foto

Foto: pixabay.com

Dobrý pocit z prelomu na rokovaniach o brexite a ich posun do druhej fázy, teda k diskusii o obchode a vzájomných vzťahoch, možno nebude mať dlhé trvanie. Bankám v Spojenom kráľovstve totiž hrozí strata tzv. pasových práv, teda prístupu na trh Európskej únie (EÚ) po brexite. Vyjednávači EÚ, ktorí sa pripravujú na ďalšiu fázu rozhovorov, údajne plánujú ponúknuť londýnskemu odvetviu finančných služieb horší prístup - ak vôbec budú mať nejaký - na trh EÚ po ukončení prechodného obdobia, ktoré má trvať dva roky po brexite. Uviedli to nemenovaní úradníci EÚ a národných vlád, ktorí sa podieľajú na prípravných prácach.

Británia avizovala, že by chcela s EÚ uzavrieť dohodu, ktorú označila ako „Kanada plus a plus“. Teda podstatne lepšiu, ako má blok s Kanadou. Tá by zahŕňala voľný pohyb tovaru a služieb, uviedli úradníci. Zatiaľ čo niektorí v Spojenom kráľovstve stále dúfajú, že budú mať po brexite s európskym blokom takmer rovnaké vzťahy ako v súčasnosti, väčšina krajín v bloku nie je ochotná priznať akékoľvek práva finančným gigantom z Británie, okrem jedného – umožniť im podnikanie na pôde EÚ, pod dohľadom Bruselu.

Koniec podnikania za súčasných podmienok pre londýnsku finančnú štvrť City by mohol tvrdo zasiahnuť britskú ekonomiku, ktorá je závislá od dominantného sektora služieb. Ale aj hospodárstvo kontinentu, pretože môže potenciálne zvýšiť náklady na kapitál a viesť k fragmentácii kapitálových trhov. V piatkovom (15.12.) záverečnom komuniké zo summitu sa uvádza, že lídri bloku budú „kalibrovať“ svoj prístup k budúcim vzťahom s Britániou vzhľadom na jej rozhodnutie opustiť jednotný trh a colnú úniu. Vyzvali tiež vládu Spojeného kráľovstva, aby im predložila svoje plány a predstavy o prechodnom období aj budúcich vzťahoch.

Londýnske banky už začali pracovať na krízových plánoch pre prípad, že prídu o súčasný štatút. Potrebujú si zabezpečiť prístup na európsky trh aj po odchode Británie z EÚ, a tak sa pripravujú aj na presun niektorých operácií na kontinent. Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier už upozornil londýnske banky, že prídu o„pasové“ práva. Uviedol tiež, že modelom pre budúcu dohodu s Britániou bude pre EÚ dohoda o voľnom obchode s Kanadou. Po zmietnutí pasových práv zo stola sa Británia môže sústrediť na zabezpečenie verzie tzv.„regulačnej rovnocennosti“ alebo formálneho uznania zo strany EÚ, že pravidlá a dohľad nad konkrétnymi podnikmi v Spojenom kráľovstve sú rovnako prísne ako v Únii.

Hlavným rozdielom medzi pasovými právami a rovnocennosťou je, že jeden je právom, druhý je výsadou. Rovnocennosť môže byť zrušená výpoveďou, pravdepodobne bude zahŕňať menej služieb a môže znamenať, že vláda Spojeného kráľovstva bude musieť akceptovať pravidlá, na ktoré nemá dosah. Európski predstavitelia uviedli, že ekvivalencia podlieha pokračujúcemu zosúlaďovaniu britských pravidiel s pravidlami a predpismi EÚ a akékoľvek rozdiely by mohli viesť k odňatiu výsad. A hoci obnovenie legislatívnej suverenity bolo jedným z hlavných argumentov stúpencov brexitu, vláda Spojeného kráľovstva nedávno pripustila, že zosúladenie niektorých pravidiel môže byť nevyhnutné. Britská vláda chce „komplexnú dohodu o voľnom obchode, colnú dohodu a všetky súvisiace regulačné zosúladenia“ s EÚ, povedal britský minister pre brexit David Davis minulý týždeň poslancom v Londýne.

Môže vás zaujímať

Banky v eurozóne si vzali menej lacných dlhodobých pôžičiek od ECB