Jednou vetou

Banky v predvianočnom období evidujú zvýšený záujem o úvery

Ilustračné foto

foto: unsplash.com

V porovnaní s ostatným obdobím roka je záujem o úvery pred vianočnými sviatkami vyšší. Potvrdzujú to viaceré slovenské banky. Ľudia pritom tieto prostriedky investujú najčastejšie do dlhodobej spotreby.

„Môžeme potvrdiť, že v porovnaní so zvyškom roka je záujem o spotrebné úvery v období od októbra do konca roka spravidla vyšší a klienti čerpajú v tomto období spotrebné úvery v priemernej výške asi 8000 eur,“ priblížila hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová. V porovnaní s priemernou výškou úveru počas roka eviduje VÚB banka zhruba 8 % nárast v požičiavanej sume.

4 dôvody, prečo je Huawei Mate 20 Pro perfektným herným smartfónom

Nárast platieb platobnými kartami v novembri oproti priemeru predchádzajúcich desiatich mesiacov zaznamenala aj Tatra banka.

Najväčší nárast platieb bol pritom v obchodných domoch (+118 %), nasleduje kategória hračky (+87 %), sklo/porcelán (+63 %), kuriér (+58 %) a elektro (+52 %).

„Čo sa týka hračiek, už za cca tretinu decembra dosiahol objem nákupov 70 % objemu novembra,“ dodala hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová.

VÚB banka konštatuje zároveň aj nárast spotreby pred Vianocami v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.

„Priemerná výška, ktorú si klienti požičiavali, stúpla takmer o 20 %,“ doplnil PR manažér VÚB banky Dominik Miša. Požičané prostriedky podľa bánk ľudia najčastejšie investujú do dlhodobej spotreby.

Mnohé nadácie nemyslia na budúcnosť

„Spotrebné úvery sú bezúčelové, klient preto nedokladuje banke účel použitia týchto prostriedkov. Priemerná výška úveru, ako aj dlhšie obdobie splatnosti však naznačujú, že tieto prostriedky investujú skôr do dlhodobej spotreby, napríklad do zariadenia a vybavenia domácnosti, jej rekonštrukcie, alebo do kúpy automobilu,“ skonštatovala Jamborová.

Banky tiež zaznamenali trend využívania akciových ponúk. „Napríklad počas tohtoročného Black Friday na kreditných kartách sme v tento deň zaznamenali dvojnásobný nárast transakcií ako v priemerný deň v roku. Na debetných kartách sme zaznamenali 15 % nárast v počte transakcií,“ spresnila hovorkyňa UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Zuzana Ďuďáková.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie