Jednou vetou

Bayer chce predať niektoré podniky a zrušiť zhruba 12.000 miest

Ilustračné foto

foto: pixabay.com

Nemecká chemická a farmaceutická spoločnosť Bayer, ktorá tento rok v júni dokončila prevzatie amerického producenta osív Monsanto, vo štvrtok oznámila, že predá viaceré podniky. Chce tiež zrušiť zhruba 10 % pracovných miest a zaknihovať odpisy vo výške 3,3 miliardy eur.

Generálny riaditeľ Werner Baumann je pod tlakom. Musí zvýšiť ceny akcií Bayeru, ktoré sa tento rok prepadli už o 35 %. Dôvodom je viac ako 9000 žalôb na produkt Roundup proti burine od firmy Monsanto, ktorý údajne spôsobuje rakovinu.

Bayer preto hľadá strategické možnosti pre výrobcu opaľovacích produktov Coppertone a produktov Dr. Scholl pre starostlivosť o nohy, čo sú hlavné značky divízie spotrebiteľskej zdravotnej starostlivosti Merck & Co, ktorú kúpil v roku 2014 za 14 miliárd USD (12,29 miliardy eur).

O návrhu rozpočtu na rok 2019 začne plénum rokovať v piatok ráno

Okrem toho chce Bayer odčleniť svoju divíziu veterinárnych liekov a produktov, ktorá je piatym najväčším hráčom v tomto segmente. To by mu podľa analytikov mohlo priniesť 6 – 7 miliárd eur. Pokúsi sa tiež nájsť kupca na 60 % podiel v nemeckej firme Currenta.

V rámci programu znižovania nákladov sa chce sústrediť na synergie po akvizícii spoločnosti Monsanto. Bayer tak zruší približne 12.000 z celkového počtu 118.200 pracovných miest na celom svete.

(1 EUR = 1,1387 USD)

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie