Beblavý navrhuje zaviesť nulovú daň na investície

Nezaradení poslanci Jozef Mihál a Miroslav Beblavý

Foto: TASR

Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Miroslav Beblavý navrhuje plošne zaviesť 0-% daň pre firmy, ktoré sa rozhodnú namiesto výplaty podielov na zisku investovať dosiahnutý výsledok späť do firmy. Návrh zákona predložil do parlamentu v piatok (23. 2.).

Toto opatrenie bolo zavedené v Estónsku a podľa Beblavého mal z neho prospech aj štátny rozpočet. Po dočasnom výpadku príjmov z daní sa výber daní zvýšil, pretože investície vo firmách zrýchlili ekonomiku. „Je tu šanca zmeniť Slovensko z montážnej haly na krajinu s vyššou pridanou hodnotou práce, pretože firmy budú mať možnosť reinvestovať zisk a pritiahnuť sem tak aj stroje a výrobné postupy a zariadenia s náročnejšími procesmi a budú investovať tiež do svojej vlastnej vedy a výskumu,“ vysvetlil motiváciu zákona Beblavý.

Výber dane z príjmov právnických osôb je podľa neho z roka na rok nižší a rovnako klesá ochota platiť dane právnických osôb, a to najmä pre následné dvojité zdanenie dividend. „Zahraničné spoločnosti radšej zdaňujú zisk inde a podľa štatistík tak odchádzajú zo Slovenska až 4 % HDP. Navrhujeme preto, aby boli od zdanenia oslobodené také zisky, ktoré podnikatelia znovu investujú do spoločnosti,“ priblížil poslanec NR SR Jozef Mihál (nezaradený).

Podľa Beblavého ide o spravodlivejšie a funkčnejšie opatrenia ako priame daňové stimuly. „Považujem to za oveľa lepší nástroj na zvýšenie investícií ako selektívne stimuly pre niektorých veľkých vybraných investorov, kde je efekt nižší, kriví sa trh a vzniká priestor na korupciu. Ekonomike sa darí, je najlepší čas na to, aby sme podporili investície spravodlivo, teda plošne pre všetkých,“ dodal.

Návrh sprísňuje aj podmienky poskytnutia finančných prostriedkov vo forme pôžičky právnickou osobou. Takéto opatrenie je podľa predkladateľa nevyhnutné na to, aby estónska daň mala efekt. „Daň z takto poskytnutých finančných prostriedkov sa odvedie zrážkovou daňou vo výške 21 % s tým, že ak predmetná fyzická osoba poskytnuté finančné prostriedky vráti do lehoty 36 mesiacov, je možné o zrážkovú daň požiadať späť,“ uvádza sa v dôvodovej správe k návrhu zákona.

Môže vás zaujímať

Členovia OPEC+ sa dohodli na ďalšom obmedzení ťažby o 500.000 barelov denne