Beňová varuje: Dohoda s Britániou oslabí vzájomný obchod a spoluprácu

Europoslankyňa Monika Beňová

foto: TASR

Európsky parlament (EP) sa bude v utorok zaoberať novou podobou „pobrexitových“ vzťahov medzi Európskou úniou (EÚ) a Veľkou Britániou. Návrhy usmernení Rady a Komisie o rámci pre budúce vzťahy sa týkajú najmä bezpečnosti, obchodných vzťahov či prechodného obdobia.

„Špecifikom rokovaní o tejto obchodnej dohode je, že vzájomná hospodárska spolupráca sa ňou bude oslabovať. Štandardne by pritom výsledkom obchodných dohôd mal byť opak, a teda posilňovanie vzájomných vzťahov. Brexit však vytvára precedens, kedy sa obchod medzi Britániou a EÚ stane vo výsledku omnoho komplikovanejší a nákladnejší,“ vysvetľuje europoslankyňa Monika Beňová.

Ako ďalej zdôrazňuje, k obchodnej dohode so Spojeným kráľovstvom je podľa nej potrebné pristupovať progresívne. „Zároveň však platí, že si Británia pri jej príprave nesmie vyberať len to, čo sa hodí jej vládnym predstaviteľom, aby sa mohli hrať na dobrých pred svojimi voličmi,“ podčiarkla poslankyňa Európskeho parlamentu.

V záujme všetkých však je, aby brexit neovplyvnil aspoň niektoré oblasti súčasnej spolupráce. „Ide najmä o bezpečnosť, boj proti terorizmu a spoločný postup proti medzinárodnému organizovanému zločinu. Ďalšie oblasti kde bude Británii navrhované nezmenené pokračovanie v programoch spolupráce sa týkajú podpory výskumu, inovácií, vzdelávania, ale aj kultúry,“ uzatvára Monika Beňová.

Môže vás zaujímať

Zamestnanci Boeingu zrejme zavádzali FAA pri certifikácii lietadiel 737 MAX