Jednou vetou

Bilaterálnymi dohodami chce vláda bojovať proti dvojitému zdaneniu

Predseda vlády SR Peter Pellegrini a podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná

foto: TASR

Slovenskou prioritou v oblasti bilaterálnych medzinárodných zmlúv je zamedzenie dvojitého zdanenia slovenských podnikateľov aj zahraničných investorov a ochrana investícií v krajinách mimo EÚ. Vyplýva to z materiálu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR, ktorý v stredu schválila vláda.

Medzi ďalšie priority patrí napríklad dosiahnutie dohôd o cezhraničnej železničnej doprave s ČR, Poľskom a Maďarskom alebo dohoda o vzájomnom uznávaní dokladov o vzdelávaní s Cyperskou republikou a Svätou stolicou. Vo väčšine krajín mimo EÚ sú prioritou zmluvy o doprave alebo zamedzení dvojitého zdanenia. Vo vzťahu k Rusku však majú prednosť dohody, ktoré budú mať „pozitívny vplyv na rozšírenie hospodárskej spolupráce“. SR chce uzatvoriť, prípadne pozmeniť dohody s Rusmi o leteckej doprave, zastavení výroby zbraní, organizácii opráv vrtuľníkov typov Mi, uľahčení pravidiel pobytu členov leteckých posádok a sociálnom zabezpečení.

Za obdobie rokov 2016 – 2017 SR dojednala 99 dvojstranných zmlúv a stala sa zmluvným štátom 53 mnohostranných zmlúv. Zmluvy sa týkajú najmä oblasti dopravy, ochrany a podpory investícií, právnej pomoci, sociálneho zabezpečenia a vízového styku. Viacero zmlúv zahŕňalo aj oblasti školstva, vedy a výskumu, kultúry, spolupráce v oblasti obrany či spolupráce v boji proti trestnej činnosti.

Za toto obdobie rezort diplomacie nezaznamenal vo vykonávaní medzinárodných zmlúv výraznejší problém, čo však podľa neho neznamená, že prebiehalo úplne bezproblémovo. „Všetky otvorené, respektíve problémové otázky boli riešené na expertnej pôde,“ píše sa v materiáli.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie