Blíži sa rozhodnutie, či bude P. Kažimír novým guvernérom NBS

Minister financií SR Peter Kažimír

foto: TASR

Blíži sa rozhodnutie, kto obsadí kreslo guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) a funkciu viceguvernéra. Prezident SR Andrej Kiska si na stredu (13. 2.) pozval oboch kandidátov, súčasného ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD), ktorý sa uchádza o miesto guvernéra, aj Jozefa Hudáka, ktorý má záujem o miesto viceguvernéra.

Návrh vlády na obsadenie funkcie guvernéra NBS Kažimírom schválil ešte vlani v decembri parlament. Rovnako schválil aj vládny návrh na viceguvernéra, ktorým má byť Hudák. Do funkcie ich oboch ešte musí vymenovať práve prezident.

Súčasná legislatíva nestanovuje, dokedy musí hlava štátu o vymenovaní nominantov rozhodnúť. Koncom januára však prezidentská kancelária avizovala, že hlava štátu oznámi svoje rozhodnutie po stretnutí s obidvomi kandidátmi. To sa uskutoční v stredu.

Slovenská ekonomika bude v tomto roku rásť o 4 %, informoval Kažimír

 Súčasný guvernér Jozef Makúch by mal v marci skončiť vo svojej funkcii. Vzdanie sa svojej funkcie oznámil v novembri minulého roka Bankovej rade NBS. Oficiálne sa pritom malo skončiť jeho funkčné obdobie v roku 2021.

Po poslednom stretnutí s prezidentom Makúch podotkol, že naďalej považuje Kažimíra za dobrého nástupcu. Kritizoval však kvalifikáciu Hudáka. „Nemám k tomu čo dodať, tam sa nemalo čo zmeniť, za taký krátky čas sa nedá doplniť kvalifikácia,“ skonštatoval koncom januára Makúch. Súčasný guvernér chce v budúcnosti pôsobiť na akademickej pôde. „Na najbližšie tri roky viem, čo budem robiť, budem robiť hosťujúceho profesora na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity,“ poznamenal Makúch.

Môže vás zaujímať

USA a Čína obnovili rokovania o obchode na vysokej úrovni