Jednou vetou

Blíži sa rozhodnutie, či bude P. Kažimír novým guvernérom NBS

Už bývalý minister financií Peter Kažimír

Foto: TASR

Blíži sa rozhodnutie, kto obsadí kreslo guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) a funkciu viceguvernéra. Prezident SR Andrej Kiska si na stredu (13. 2.) pozval oboch kandidátov, súčasného ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD), ktorý sa uchádza o miesto guvernéra, aj Jozefa Hudáka, ktorý má záujem o miesto viceguvernéra.

Návrh vlády na obsadenie funkcie guvernéra NBS Kažimírom schválil ešte vlani v decembri parlament. Rovnako schválil aj vládny návrh na viceguvernéra, ktorým má byť Hudák. Do funkcie ich oboch ešte musí vymenovať práve prezident.

Súčasná legislatíva nestanovuje, dokedy musí hlava štátu o vymenovaní nominantov rozhodnúť. Koncom januára však prezidentská kancelária avizovala, že hlava štátu oznámi svoje rozhodnutie po stretnutí s obidvomi kandidátmi. To sa uskutoční v stredu.

Slovenská ekonomika bude v tomto roku rásť o 4 %, informoval Kažimír

 Súčasný guvernér Jozef Makúch by mal v marci skončiť vo svojej funkcii. Vzdanie sa svojej funkcie oznámil v novembri minulého roka Bankovej rade NBS. Oficiálne sa pritom malo skončiť jeho funkčné obdobie v roku 2021.

Po poslednom stretnutí s prezidentom Makúch podotkol, že naďalej považuje Kažimíra za dobrého nástupcu. Kritizoval však kvalifikáciu Hudáka. „Nemám k tomu čo dodať, tam sa nemalo čo zmeniť, za taký krátky čas sa nedá doplniť kvalifikácia,“ skonštatoval koncom januára Makúch. Súčasný guvernér chce v budúcnosti pôsobiť na akademickej pôde. „Na najbližšie tri roky viem, čo budem robiť, budem robiť hosťujúceho profesora na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity,“ poznamenal Makúch.

Môže vás zaujímať

Priemerná cena bývania vzrástla medzikvartálne o takmer 60 eur za meter štvorcový