Jednou vetou

BoE varovala, že brexit bez dohody stiahne ekonomiku do hlbokej recesie

Ilustračná foto

foto: TASR

Britská centrálna banka (BoE) dôrazne varovala pred brexitom bez dohody.

Ak sa britskej premiérke Therese Mayovej nepodarí získať podporu pre dohodu o vystúpení z Európskej únie (EÚ), tvrdý brexit by krajinu podľa BoE zrejme stiahol do hlbokej recesie a ekonomika by zaznamenala najhorší pokles prinajmenšom od druhej svetovej vojny.

Podľa najhoršieho scenára BoE spôsobí neriadený brexit bez dohody v priebehu jedného roka prepad ekonomiky o 8 %, zníženie cien domov o 30 % a komerčných nehnuteľností o 48 %.

NÁŠ TEST: Zisťovali sme, na koľko Vás vyjde jedlo a pitie na vianočných trhoch

Na porovnanie britský hrubý domáci produkt (HDP) počas finančnej krízy v porovnaní so svojím vrcholom pred ňou klesol len o niečo viac než o 6 %.

Pochybnosti o dôveryhodnosti Británie spôsobia tiež prepad libry, ktorá by podľa BoE mohla oslabiť až o 25 % a pod paritu s dolárom.

Miera nezamestnanosti by stúpla na 7,5 % a inflácia by sa zrýchlila na 6,5 %. BoE by zvýšila kľúčovú sadzbu na 5,5 %.
BoE však uviedla, že nepočíta s chaotickým brexitom.

Banka načrtla aj ďalšie scenáre od takzvaného rozvratného brexitu (disruptive Brexit) po ekonomické partnerstvo, o ktoré sa snaží premiérka Mayová.

Ficovi je ľúto, že Kažimír chce odísť z funkcie, no chápe jeho rozhodnutie

V prípade neriadeného brexitu by podľa BoE bol britský HDP do konca 2023 o 10,5 % nižší v porovnaní s alternatívou zotrvania v EÚ. V prípade dohody o brexite, ktorá zachová blízke vzťahy s EÚ, bude táto strate menšia než 4 %.

V prípade realizácie scenára rozvratného brexitu, ktorý počíta s okamžitým zavedením ciel WTO a ďalších bariér, vyčíslila BoE bezprostredný úder pre ekonomiku na 3 %, ceny domov by v takom prípade klesli o 14 %.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie