Jednou vetou

Bojnice chcú zabezpečiť do domácností kompostéry za takmer 190.000 eur

Ilustračné foto

Foto: TASR

Zabezpečiť zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu (BRO) v domácnostiach prostredníctvom zakúpenia kompostérov plánuje samospráva Bojníc. Na projekt za takmer 190.000 eur chce získať financie z Operačného programu Kvalita životného prostredia (OP KŽP).

Mesto Bojnice podalo žiadosť o nenávratný finančný príspevok (NFP) na 1351 kompostérov, konkretizoval prednosta Mestského úradu v Bojniciach Daniel Palacka. „Kompostéry budú distribuované do každej domácnosti, ktorá má záhradu. Pôjde aj o bytové domy, ktoré majú záhradu. Ľudia budú môcť využiť kompostér na všetok biologicky rozložiteľný odpad,“ priblížil.

Nádoby majú mať objem približne 1100 litrov, pričom ich zakúpením radnica sleduje zníženie objemu komunálneho odpadu, ktorý sa musí vyvážať na skládky, a tým aj menšie poplatky za jeho uloženie.

Na realizáciu investície žiada samospráva NFP vo výške 179.979,83 eura, mesto sa na financovaní bude podieľať sumou vo výške 9472,62

Spolufinancovanie mesta na projekte podpory predchádzania vzniku BRO schválili bojnickí mestskí poslanci na svojom júlovom rokovaní. Z OP KŽP bude mesto financovať i vybudovanie časti zberného dvora a nákup techniky. Na projekt, ktorý sleduje zefektívnenie a zintenzívnenie triedenia odpadu, získa príspevková organizácia mesta Technické služby NFP vo výške viac ako 448.000 eur.

Môže vás zaujímať

Poistenci VšZP môžu využívať nové pracovisko magnetickej rezonancie v Ružinovskej poliklinike