Jednou vetou

Bombardier prepustí 5000 zamestnancov, predá niektoré vedľajšie aktíva

Na archívnej snímke závod spoločnosti Bombardier v Montreale.

Foto: TASR/AP

Kanadský výrobca lietadiel a vlakov Bombardier oznámil vo štvrtok, že do roka, prípadne 18 mesiacov zruší vo svete 5000 pracovných miest.

Zároveň dodal, že predá niektoré vedľajšie aktíva, medzi nimi program výroby turbovrtuľových lietadiel Q Series.

Ako uviedol pre agentúru AFP hovorca spoločnosti Simon Letendre, prepúšťanie, ktoré sa dotkne celkovo 7 % pracovnej sily spoločnosti, sa bude koncentrovať na oblasť výroby lietadiel.

Z celkovo 5000 pozícií 3000 bude zrušených v Kanade. Od roku 2015 musela firma zrušiť v divízii lietadiel aj vlakov v celom svete viac než 15.000 pracovných miest.

Draghi: Expanzia v eurozóne bude pokračovať, rastú však aj riziká

Spoločnosť zverejnila reštrukturalizačný plán po tom, ako uviedla výsledky za 3. kvartál, v ktorom sa vrátila do zisku, napriek poklesu tržieb.

Ako uviedla, v 3. štvrťroku dosiahla čistý zisk 167 miliónov USD (146,18 milióna eur), zatiaľ čo v rovnakom období minulého roka evidovala stratu 11 miliónov USD.

Bez započítania jednorazových položiek dosiahol zisk Bombardieru na akciu 4 centy a prekonal tak očakávania trhov. Tie počítali s upraveným ziskom na akciu na úrovni 2 centy.

Tržby však klesli o 5 % na 3,6 miliardy USD. Firma preto aj upravila odhad tržieb za celý rok 2018. Očakáva, že dosiahnu okolo 16,5 miliardy USD, čo je na dolnej hranici pôvodne stanoveného rozpätia.

(1 EUR = 1,1424 USD)

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie