Jednou vetou

Bravčové mäso bude drahšie. O koľko si zaň priplatíme?

Ceny mäsa porastú

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Po Veľkej noci by malo zdražieť bravčové mäso a výrobky z neho. Dôvodom je africký mor ošípaných v Číne, ktorý viedol k rušeniu viacerých chovov. O koľko si za mäso priplatíme u nás?

Veľkonočný nákup nás vyjde drahšie ako vlani

Podľa slovenského farmárskeho družstva trend zvyšujúcich sa výkupných cien potvrdzujú aj chovatelia ošípaných na Slovensku. Slovenskí spracovatelia bravčoviny očakávajú nárast cien na úrovni výrobcov už tento mesiac a to o osem až desať percent.

Slovensko má najdrahšie potraviny v rámci V4

No a logicky, na rad príde postupne aj spotrebiteľ, ktorý vyššie ceny bravčového mäsa a výrobkov z neho pocíti zrejme už o niekoľko týždňov.

Tip na jarný výlet: Načerpajte atmosféru Veľkej noci na týchto trhoch

Analytička Slovenského farmárskeho družstva Eva Sadovská odhaduje, že v priemere by sa mohlo jednať o zdraženie takýchto produktov o päť až desať percent.

Chov ošípaných je mimoriadne háklivý. Práve ošípané sú veľmi citlivé, náchylné na ochorenia, a preto aj ich chov je pomerne náročný, a to aj po finančnej stránke. Práve riziká s tým spojené viedli zrejme v posledných rokoch či desaťročiach k rušeniu chovu ošípaných aj na Slovensku.

Poľské potraviny sú bezpečné, tvrdí minister Ardanowski

„Od začiatku milénia totiž práve naša ekonomika zaznamenala najvýraznejší pokles počtu ošípaných v rámci všetkých krajín Európskej únie. Kým na začiatku nového tisícročia poľnohospodári na Slovensku chovali dovedna 1 562 tisíc kusov ošípaných, na konci vlaňajšieho roku 2018 to už bolo iba 628-tisíc Za posledné dve desaťročia, respektíve od začiatku milénia tak prišlo k poklesu stavu ošípaných o 60 percent,“ uviedla Eva Sadovská.

Premiér: Slovensko má záujem dostať svoje potraviny čo najskôr na čínske trhy

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie