Jednou vetou

Brexit bez dohody s EÚ: Británia bez potravín, liekov i paliva

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Predstavitelia britských verejných služieb varujú, že ak Spojené kráľovstvo vystúpi z Európskej únie bez obchodnej dohody, hrozí mu v priebehu niekoľkých týždňov nedostatok potravín, pohonných látok i liekov, píše nedeľník Sunday Times. Noviny uvádzajú, že vláda vypracovala pre takýto "brexit bez dohody" tri možné scenáre - umiernený, krutý a "armagedon".

Podľa „krutého“ scenára už hneď v prvý deň skolabuje prístav v anglickom Doveri a krátko nato zostanú bez zásob supermarkety i nemocnice, približujú Sunday Times.

Británia chce dosiahnuť dohodu o budúcich obchodných vzťahoch s Európskou úniou ešte predtým, než z nej 29. marca 2019 oficiálne vystúpi – zodpovední činitelia však vypracúvajú plány aj pre rokovania, ktoré by sa neskončili nejakou konkrétnou dohodou.

Británia bude musieť zaplatiť účet za brexit aj bez dohody o obchode

Britské ministerstvo pre vystúpenie z Európskej únie podobné pochmúrne scenáre, aké zverejnili Sunday Times, odmieta a je presvedčené, že „ani jeden z nich sa nestane“, poznamenáva agentúra AP. Britskí zákonodarcovia majú hlasovať o dohode o brexite v priebehu tohto roka. Podľa ministra pre brexit Davida Davisa však parlament sotva schváli návrh zákona o rozvode, ak nebude mať detailnú predstavu o tom, aký druh obchodnej dohody je v ponuke.

EÚ hovorí, že dohoda o brexite je dohodou o vyrovnaní záväzkov, ktoré vznikli Británii počas členstva v bloku, a nemá nič spoločné s budúcimi vzťahmi. Rokovania sú štruktúrované tak, že doteraz sa týkali najmä podmienok rozvodu a do októbra má byť odsúhlasená dohoda o rozdelení. Spolu s ňou sa očakáva politické – ale právne nezáväzné – vyhlásenie o tom, ako si obe strany predstavujú budúce obchodné vzťahy.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie