Jednou vetou

Británia je sklamaná rozhodnutím Hondy zatvoriť jej závod v Anglicku

Honda-CR-V (EU)

Foto: NetCarShow.com

Británia je sklamaná rozhodnutím automobilky Honda zatvoriť svoj jediný závod v Spojenom kráľovstve. Minister obchodu Greg Clark pripomenul, že Spojené kráľovstvo je jedným z lídrov v rozvoji automobilových technológií, preto je hlboko sklamané krokom Hondy.

„Toto je devastujúce rozhodnutie pre závod vo Swindone aj pre Britániu,“ povedal Clark a dodal, že ide o komerčné rozhodnutie, ktorého dôvodom sú bezprecedentné zmeny na svetovom trhu.

Honda v utorok oznámila, že v roku 2021 zatvorí svoju jedinú továreň v Spojenom kráľovstve, kde vyrábala model Civic. Práve ten bude v roku 2021 na konci svojho výrobného cyklu.

Brexit: Tomlinson potvrdil, že Honda zatvorí svoj závod v Británii

Produkciu tohto modelu zastaví automobilka aj v Turecku, kde však plánuje pokračovať vo výrobe iných modelov po roku 2021. Informoval o tom generálny riaditeľ automobilky Takahiro Hačigo na tlačovej konferencii v Tokiu.

Rozhodnutie spoločnosti Honda zavrieť britskú továreň nesúvisí s brexitom a je výsledkom globálnych zmien v priemysle, ako sú klesajúci dopyt po dieselových vozidlách či prísnejšie emisné predpisy, uviedol Ian Howells, viceprezident európskej divízie firmy. Dodal, že bolo výsledkom „prehodnotenia aktivít spoločnosti v Európe“.

Spresnil, že firma sa rozhodla v rámci nových investícií sústrediť sa na Čínu, Spojené štáty a Japonsko.

Kukan: Na brexit doplatí Slovensko, Európska únia, ale najviac asi samotná Veľká Británia

Zatvorenie továrne Swindon v južnom Anglicku však znamená stratu 3500 pracovných miest, čo je považované za veľkú ranu pre britský automobilový priemysel krátko pred brexitom.

Honda je pritom jednou z niekoľkých automobiliek, ktoré prehodnocujú svoju prítomnosť v Spojenom kráľovstve a v Európe.

Pred dvoma týždňami japonský Nissan zrušil plány na výrobu nového športovo-úžitkového vozidla X-Trail v Británii. A americká automobilka Ford Motor varovala, že v prípade brexitu bez dohody presunie výrobu z Británie.

Najväčšia britská automobilka Jaguar Land Rover minulý mesiac zase oznámila výrazné škrty pracovných miest v Británii.

Môže vás zaujímať

INVESTOVANIE: Týmto fondom v druhom pilieri sa nedarilo, objem majetku však mierne stúpol