Jednou vetou

Britská vláda oznámi, ktoré obchodné zmluvy EÚ nestihne zreplikovať

Ilustračná foto

foto: TASR

Britská vláda v nadchádzajúcich dňoch oznámi, ktoré obchodné zmluvy Európskej únie (EÚ) nestihne zreplikovať pred odchodom z bloku 29. marca. Oznámil to v stredu minister obchodu Liam Fox.

Británia sa snaží skopírovať približne 40 zmlúv EÚ, ktoré sa týkajú obchodnej výmeny s viac ako 70 krajinami sveta. Ale doteraz sa jej podarilo schváliť len hŕstku z nich.

EÚ predstavila nový zoznam krajín, ktoré zlyhávajú pri praní špinavých peňazí

Fox vyhlásil, že vláda vyhodnocuje, aký pokrok dosiahla pri každej z dohôd. Domnieva sa však, že nebude možné ich úplne zreplikovať, a v nasledujúcich dňoch sa chystá zverejniť technické oznámenie.

Najväčším obchodným partnerom Británie je pritom samotná EÚ. Až sedem z desiatich hlavných exportných trhov Británie tvoria krajiny Únie.

A druhým najväčším exportným trhom po USA je Nemecko. Odchod Spojeného kráľovstva z európskeho bloku bez dohody by pritom viedol k zavedeniu ciel a colných kontrol na oboch stranách Lamanšského prielivu.

Firmy zo Spojeného kráľovstva medzitým obvinili vládu, že ich stále necháva v neistote. Britská obchodná komora (BCC) skonštatovala, že menej ako 50 dní pred termínom odchodu zostáva stále nevyriešených 20 kľúčových otázok.

Aj Dunelm si vytvára skladové zásoby pre prípad tvrdého brexitu

Vláda argumentuje, že aktuálne sústredila všetku snahu na schválenie dohody o brexite.

„Rozhodne si uvedomujem, že pre mnohé firmy je to obdobie neistoty a obáv,“ povedal minister pre brexit Stephen Barclay pre BBC, „preto sme takí odhodlaní zabezpečiť dohodu.“

Môže vás zaujímať

Ťažké časy aj pre pivovarníkov. O toto všetko prichádzajú tento rok