Jednou vetou

Britské aerolínie Flybmi skrachovali

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Britská letecká spoločnosť Flybmi skrachovala. Hlavným dôvodom je brexit. Regionálne aerolínie v sobotu (16. 2.) večer na svojej internetovej stránke oznámili, že podali insolventný návrh a s okamžitou platnosťou rušia všetky lety z dôvodu "neriešiteľných" problémov spojených s brexitom. Spoločnosť Flybmi prevádzkovala 17 lietadiel a lietali do 25 európskych miest.

S ťažkým srdcom sme dnes prišli s týmto neodvratným oznámením. Aerolínie čelia viacerým ťažkostiam vrátane prudkému nárastu palivových a karbónových nákladov,“ uviedol hovorca firmy. Dodal, že dôvodom zvýšenia karbónových nákladov bolo rozhodnutie Európskej únie (EÚ) vylúčiť britské aerolínie „z plnej participácie na systéme obchodovania s emisiami“.

Budúcnosť aerolínií negatívne ovplyvnila „neistota spôsobená procesom brexitu“, uviedol hovorca. To zapríčinilo, že firma si nedokázala zaistiť dôležité „kontrakty v Európe a bola spochybnená schopnosť Flybmi naďalej prevádzkovať lety medzi európskymi destináciami“.

Austrálske aerolínie Qantas zrušili objednávku na osem lietadiel A380 od Airbusu

„Úprimne ľutujeme, že nám zostala len táto posledná možnosť, ale problémy, a predovšetkým tie, ktoré vytvoril brexit, sa ukázali ako neriešiteľné.“ Aerolínie vlani uskutočnili 29.000 letov a prepravili 522.000 cestujúcich. Celkovo zamestnávajú 376 ľudí v Británii, Nemecku, Švédsku a Belgicku.

Flybmi sú ďalšou firmou, ktorej brexit spôsobil problémy. V januári oznámil japonský koncern Sony, že presunie svoju európsku centrálu z Londýna do Amsterdamu, a technologická firma Dyson ohlásila presun globálneho sídla z Londýna do Singapuru.

Môže vás zaujímať

Dedička mediálneho gigantu Axel Springer menovala svojho nástupcu