Jednou vetou

Britský farmaceutický koncern GlaxoSmithKline sa rozdelí na dve časti

Ilustračné foto

Foto: pixabay

Farmaceutický koncern GlaxoSmithKline (GSK) sa rozdelí na dve časti.

Jedna spoločnosť bude zahŕňať operácie v oblasti liekov na predpis a vakcín a druhá operácie v segmente voľnopredajných produktov. Predtým však vytvorí spoločný podnik v oblasti voľnopredajných liekov a výživových doplnkov s divíziou Pfizeru.

Matečná: Prípad lesníka M. Hríbika sa rieši

Táto reštrukturalizácia GSK je zatiaľ najodvážnejším krokom novej šéfky Emmy Walmsleyovej, ktorá sa do čela koncernu postavila vlani.

V rámci fúzie s divíziou Pfizeru vznikne gigant v segmente voľnopredajných liekov, výživových doplnkov a spotrebiteľských produktov s trhovým podielom 7,3 %. Trhový podiel jeho konkurentov Johnson & Johnson, Bayer a Sanofi predstavuje asi po 4 %.

Walmsleyová predtým nebola naklonená myšlienke rozdelenia skupiny na dve časti, ktorú presadzovalo v uplynulých rokoch mnoho investorov.

V stredu však oznámila, že GSK a Pfizer zlúčia svoje operácie v oblasti voľnopredajných liekov a výživových doplnkov. Ročné tržby novej firmy, v ktorej bude GSK vlastniť 68 %, budú predstavovať 9,8 miliardy GBP (10,85 miliardy eur).

Spoločnosť Nafta bude spolupracovať pri ťažbe plynu na Ukrajine

Koncern GSK uviedol, že transakcia položí základy pre vytvorenie dvoch globálnych spoločností so sídlom v Británii, z ktorých jedna sa sústredí na lieky na predpis a vakcíny a druhá na voľnopredajné lieky a výživové doplnky.

Pre Pfizer to znamená riešenie problému, keďže nevedel, čo má urobiť s divíziou voľnopredajných produktov, ktorá zahŕňa napríklad liek na zmiernenie bolesti Advil alebo vitamíny Centrum. Pfizer sa tento rok neúspešne pokúšal o jej predaj.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie