Jednou vetou

Brusel súhlasil s poskytnutím preklenovacieho úveru pre Air Berlin

Air Berlin

Foto: TASR/AP

Európska komisia (EK) súhlasila s plánom nemeckej vlády poskytnúť nesolventnej leteckej spoločnosti Air Berlin preklenovací úver. Ako uviedla, úver je v záujme cestujúcich a jeho poskytnutie neohrozí hospodársku súťaž.

Nemecká vláda sa rozhodla poskytnúť druhej najväčšej leteckej spoločnosti v Nemecku Air Berlin preklenovací úver vo výške 150 miliónov eur potom, ako aerolínie v polovici augusta oznámili platobnú neschopnosť. Reagovali tak na rozhodnutie väčšinového akcionára Etihad Airways z Abú Zabí, ktorý sa rozhodol, že roky stratovú spoločnosť už nebude financovať.

V obave, že množstvo cestujúcich sa nebude môcť dostať na a z dovoleniek, a to niekoľko týždňov pred parlamentnými voľbami, vláda oznámila, že firme poskytne dočasný preklenovací úver. Berlín presvedčil aj fakt, že spoločnosť má v Nemecku okolo 7200 zamestnancov a ani prípadné prepúšťanie pred voľbami si vláda neželala.

Situácia okolo Air Berlin sa nepáči šéfovi írskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti Ryanair Michaelovi O’Learymu. Podľa neho je celý proces predaja aktív nastavený tak, aby ešte posilnil najväčšiu nemeckú leteckú spoločnosť Lufthansa. Tá prejavila záujem o prevzatie veľkej časti aktív Air Berlin, pričom nemecká vláda ju v tom podporila.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie