Jednou vetou

Byrokracia strpčuje podnikanie, Slovensko na tom nie je najhoršie

Zľava: Tomáš Smutný, Miriam Letašiová, Martin Vlachynský

foto: hlavne.sk/HF

Čelíme veľkej byrokracii, papierovačky nás zahlcujú a topíme sa v nich. Svoje by o tom hlavne vedeli povedať malí a strední podnikatelia. Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) si zriadil malú modelovú firmu so 4 zamestnancami, a pomocou nej zisťovali, aké administratívne úkony štát žiada od podnikateľa.

V roku 2018 podľa modelovej firmy Brána do neba, s. r. o., by podnikateľ musel vynaložiť 64 činností, čo by zabralo 222 hodín na to, aby vyhovel štátu s byrokraciou, ak sa predpokladá, že firma jedná podľa zákona,“ uviedol riaditeľ Výskumného centra pre podporu podnikateľského prostredia Martin Vlachynský. Najnáročnejšia je pre zamestnávateľov agenda miezd, daní a odvodov zamestnanca.

Slovensko je menej byrokratické než Česko

Pozitívne je, že hoci to tak často nevyzerá, Slovensko je z pohľadu byrokratickej záťaže na tom  ako krajina ešte celkom prijateľne. Napríklad Česká republika dosiahla 233 hodín, Litva 252 hodín, Ukrajina takmer 470 hodín!

Euroskupina nerokuje o návrhu Ríma na vyšší deficit,obavy ale neskrýva, uviedol Kažimír

„Najväčší priestor pre zmenu vnímame v obmedzení oznamovacích povinností hlavne voči Sociálnej poisťovni, zdravotným poisťovniam, Finančnej správe a pod. Preto preferujeme jeden krát a dosť! Nakoľko podnikateľ je často nútený posielať neustále rovnaké informácie len v iných formách, čo mu zaberá čas a prináša mu to náklady,“ prezentoval M. Vlachynský.

Medzinárodný deň byrokracie je 29. septembra. Zľava: Miriam Letašiová, Martin Vlachynský. Zdroj: hlavne.sk/HF | Zdroj: hlavne.sk/HF

Antibyrokratické balíčky šetria milióny – tvrdí rezort hospodárstva

Generálna riaditeľka pre podnikateľské prostredie a inovácie na Ministerstve hospodárstva SR, pani Miriam Letašiová, ktorá má na starosti koordináciu podotýka: „Máme antibyrokratické balíčky. Prvý bol predstavený minulého roku, s 35 opatreniami, a úspora bola takmer 50 miliónov eur pre podnikateľov. Druhý balíček bol predstavený v apríli 2018, s 23 opatreniami, a úspora takmer 24 miliónov eur. Tretí balíček bude predstavený v prvom štvrťroku 2019,“ upresnila M. Letašiová.

Cieľom Ministerstva hospodárstva SR, je znížiť úkony, ktoré si najprv v teréne zmapovali. „Mali sme 24 zmapovaní, kedy podnikateľ musí chodiť po úradoch. Zároveň pripravujeme školenia, ktoré budú vhodné aj pre asistentov poslancov NR SR. Chceme sa zamerať aj na podmienky podnikania v regiónoch.“ uzavrela M. Letašiová.

Slovensku chýbajú zamestnanci

K téme sa vyjadril aj Tomáš Smutný,  podniká 7 rokov,najmä ale nielen v rámci hotelierstva, a to aj mimo Slovenska. Má do 100 zamestnancov.  „Najväčším problémom je podľa mňa nedostatok zamestnancov. Chýba nám 80 000 zamestnancov. Zoberme si napríklad malého podnikateľa, ktorý pre byrokratickú záťaž a úkony využije buď poradenské služby, za ktoré zaplatí za rok 5000 eur, alebo to bude riešiť sám, a tým stratí čas. Ak by nesplnil požiadavky štátu, hrozia mu pokuty od 2 až 5 tisíc eur, čo je pre malého podnikateľa likvidačné!“ uviedol T. Smutný

T. Smutný si myslí, že niektoré kroky boli aj populistické. „Mzdové príplatky k 1. 5. 2018, to je pekný príklad toho, ako môže dôjsť k prehriatu ekonomiky. Prijať zákon mimo dátumu 1. 1 . môže spôsobovať problémy s financiami. Hlavne vtedy, keď vláda má prehnané legislatívne zásady, ktoré príjme vtedy, keď už má podnikateľ svoj finančný rozpočet dopredu pripravený,“ vyhodnotil T. Smutný.

M. Vlachynský z INESSU, M. Letašiová z Ministerstva hospodárstva SR, aj „zástupca“ podnikateľov T. Smutný vidia reálne priestor pre zmeny v tom, aby nás byrokracia úplne nezjedla za živa. „Priestor tu je, len treba chcieť a mať podporu,“ uzavrela M. Letašiová.

Elektronický podpis sa dá vybaviť bezplatne aj cez internet

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie