Jednou vetou

Cena ropy Brent klesla, stále sa však udržuje vysoko nad 65 USD/barel

Ilustračné foto.

Foto: , pixabay.com

Ceny ropy sa v utorok vyvíjali opačnými smermi, keď cenu americkej ropy WTI podporilo obmedzenie dodávok komodity z Kanady, zatiaľ čo cena Brentu zaznamenala v reakcii na posilnenie kurzu dolára pokles. Aj napriek tomu sa však cena ropy Brent udržuje výrazne nad úrovňou 65 USD za barel (159 litrov).

Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v marci vzrástla do 7.32 h SEČ o 66 centov na 62,34 USD (50,23 eura) za barel. Podľa trhov cenu WTI podporili najmä slabšie dodávky ropy z kanadských ropných pieskov do USA prostredníctvom ropovodu Keystone, ktorý od novembra minulého roka, keď bol pre trhlinu nakrátko odstavený, stále nenabehol na plnú kapacitu.

Na druhej strane, cena severomorskej ropnej zmesi Brent s aprílovým kontraktom klesla, rozsah poklesu však nebol výrazný a cena Brentu sa udržala vysoko nad 65 USD/barel. Do 7.35 h SEČ dosiahla cena ropy Brent 65,50 USD/barel, čo oproti predchádzajúcej uzávierke predstavuje pokles o 17 centov.

Celkovo sa ceny ropy udržujú na solídnej úrovni, najmä vďaka pokračujúcemu programu Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších producentov vrátane Ruska o obmedzovaní ťažby. Ich úsilie však stále narušujú Spojené štáty, ktoré pokračujú vo zvyšovaní vlastnej produkcie z bridlíc. To signalizujú aj najnovšie informácie o vývoji v oblasti aktívnych ropných vrtov. Ich počet, ktorý poukazuje na budúcu ťažbu, vzrástol aj minulý týždeň, už štvrtý týždeň po sebe. Počet vrtov dosiahol 798, čo je najvyšší počet od apríla 2015.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie