Jednou vetou

Cena ropy Brent koncom týždňa mierne vzrástla, za celý týždeň ale klesla o 4,6 %

Ilustračná foto

Foto: TASR

Cena ropy Brent uzatvorila piatkové obchodovanie (16. 11.) miernym rastom, keď ju čiastočne podporili očakávania, že ropní producenti sa na budúci mesiac dohodnú na znížení ťažby, za celý týždeň ale klesla, už šiesty týždeň po sebe.

Rovnaký vývoj za týždeň zaznamenala aj cena americkej ropy WTI. Dôvodom je prudký pokles cien na začiatku týždňa v obave z prezásobenia trhov v nasledujúcom roku. Práve na tieto obavy následne reagovala Saudská Arábia, ktorá začala zvažovať zníženie produkcie.

Podľa informácií z ropných trhov by Rijád chcel s ostatnými veľkými producentmi uzatvoriť dohodu o obmedzení ťažby od budúceho roka o 1,4 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov).

Nádej na urovnanie sporu USA a Číny viedla k rastu akcií na Wall Street

To by znížilo riziko prezásobenia trhov a zabránilo prepadu cien suroviny. Zatiaľ nie je isté, či sa to Saudskej Arábii podarí, keďže niektoré krajiny, medzi nimi aj Rusko, tomu nie sú naklonené.

Trhy preto čakajú na zasadnutie OPEC a ďalších producentov 6. decembra vo Viedni, niektorí analytici ale predpokladajú, že k dohode by mohlo dôjsť.

V závere týždňa ceny ropy podporila aj informácia z Iraku o opätovnom vývoze ropy z Kirkúku na severe krajiny. To by síce malo viesť k poklesu cien, obnovenie vývozu po vyše roku však nebolo také rozsiahle, s akým sa počítalo.

Vývoz sa začal na úrovni 50.000 až 60.000 barelov denne a maximálne by to malo byť okolo 100.000 barelov denne. Trhy pritom očakávali, že dohoda Bagdadu s vládou Kurdistanu sa bude týkať takmer 300.000 barelov denne.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v januári vzrástla na záver piatkového obchodovania o 14 centov a obchodovanie uzatvorila na úrovni 66,76 USD (58,84 eura) za barel. Za celý týždeň ale klesla o 4,6 %. Bol to pokles šiesty týždeň po sebe.

Ľudia s nižšími príjmami si môžu kúpiť byt v Bratislavskom kraji

Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v decembri uzatvorila na rovnakej úrovni ako vo štvrtok, to znamená 56,46 USD/barel.

V porovnaní s predchádzajúcim týždňom ale zaznamenala pokles o 5,6 %, pod čo sa podpísal prepad v utorok (13. 11.), keď cena WTI evidovala najvýraznejší jednodňový pokles za vyše tri roky. Aj v prípade WTI, podobne ako pri Brente, bol týždenný pokles už šiestym po sebe.

(1 EUR = 1,1346 USD)

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie