Jednou vetou

Ceny bytov na Slovensku rástli v roku 2018 v dvojciferných číslach

Ilustračné foto

Pixabay.com

Ceny bytov na Slovensku rástli v roku 2018 v dvojciferných číslach. Priemerná hodnota bytu sa za 11 mesiacov tohto roka zvýšila z 1479 eur na 1655 eur za štvorcový meter (m2), to znamená o 11,9 %. Ceny v jednotlivých krajských mestách rástli rovnomerne. Uviedol analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický.

 Zvýšenie cien nehnuteľností bolo v roku 2018 spojené s priaznivým ekonomickým vývojom a súťažou bánk v poskytovaní úverov na bývanie, doplnil analytik. „Ich úročenie sa dostalo na historické minimá, keď atakovalo hranicu 1 % p. a. Ceny rástli najviac na jar, keďže dopyt ľudí po nehnuteľnostiach sa zrazu extrémne zvýšil,“ priblížil.

Spúšťacím mechanizmom tohto stavu bolo podľa neho oznámenie Národnej banky Slovenska, že od 1. júla 2018 ďalej sprísni úverové podmienky pre obyvateľstvo. Mnohí záujemcovia o vlastné bývanie si začali hľadať nehnuteľnosť na kúpu a vybavovali si úver v banke. „V tomto období, v prvom polroku 2018, sa zvýšili ceny až o 9,1 %. V porovnaní s tým bol približne trojpercentný rast cien v druhom polroku zanedbateľný,“ konštatoval Kubrický.

Mzdy v hospodárstve podľa mliekarov ťahajú nahor aj ceny mlieka

Ako príklad rozdielu cien medzi hlavným mestom a regiónmi uviedol hodnotu staršieho trojizbového bytu. V Bratislave je jeho priemerná cena 2200 eur/m2, nasledujú krajské mestá Žilina, Trnava, Košice s cenou 1500 eur/m2, Nitra s cenou 1400 eur/m2. Najnižšiu úroveň má cena v Banskej Bystrici, Trenčíne a Prešove, a to 1200 eur/m2.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie