Jednou vetou

Ceny diaľničných známok na rok 2018 sa nemenia. Predaj začína 15. decembra

Ilustračné foto

foto: TASR

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) spustí od 15. decembra predpredaj elektronických diaľničných známok pre rok 2018. Od polovice decembra si tak budú môcť vodiči osobných áut kúpiť diaľničnú známku na budúci rok.

„Typy elektronických diaľničných známok ostávajú nezmenené, rovnako ako aj ich cena,“ priblížila hovorkyňa NDS Michaela Michalová. Ročná známka tak vyjde vodičov osobných áut aj v budúcom roku na 50 eur.

Elektronickú diaľničnú známku si môžu motoristi kúpiť buď online – prostredníctvom internetového portálu eznamka.sk, alebo cez mobilnú aplikáciu „eznamka“, či na obchodných miestach, ktoré predstavujú najmä čerpacie stanice, alebo na diaľničných hraničných priechodoch. Predajné miesta sú podľa Michalovej označené logom „eznamka“ a ich zoznam je zverejnený aj na spomínanej internetovej stránke.

Poriadna kontrola údajov pred potvrdením

Ročná diaľničná známka pritom aj naďalej platí až do konca januára nasledujúceho roka. To znamená, že diaľničná známka na rok 2018 je platná od 1. januára 2018, alebo teda odo dňa jej kúpy počas roku 2018, a platí do 31. januára 2019.

„Pri kúpe diaľničnej známky odporúčame motoristom poriadne si skontrolovať správnosť zadaného evidenčného čísla vozidla, ako aj všetkých ostatných údajov,“ opísala Michalová. Správnosť evidenčného čísla si môžu motoristi podľa jej slov skontrolovať aj na doklade o úhrade. „Dôležité je tiež nepomýliť si druh diaľničnej známky podľa toho, či ide o známku na vozidlo, alebo na prípojné vozidlo,“ upozornila.

Bezplatne aj v roku 2018

Čo sa týka držiteľov parkovacích preukazov ZŤP, môžu využívať spoplatnené úseky diaľnic a rýchlostných ciest bezplatne aj v roku 2018. „Existujúce registrácie vozidiel oslobodených od úhrady zostávajú v platnosti a o ich registráciu netreba žiadať opätovne, pokiaľ náležitosti ich žiadosti o oslobodenie od úhrady diaľničnej známky zostali nezmenené počas trvania oslobodenia,“ vysvetlila hovorkyňa.

V prípade akejkoľvek zmeny je však podľa nej potrebné podať novú žiadosť o oslobodenie prostredníctvom portálu eznamka.sk alebo na vybraných obchodných miestach v krajských mestách Slovenska. Ich zoznam je uvedený na spomínanej webovej stránke.

Môže vás zaujímať

INVESTOVANIE: Týmto fondom v druhom pilieri sa nedarilo, objem majetku však mierne stúpol