Jednou vetou

Ceny pohonných látok v SR by v najbližšom období mohli mierne vzrásť

Ilustračné foto

foto: TASR

Ceny pohonných látok v SR by v najbližšom období mohli mierne stúpnuť. Uviedla to pre TASR analytička spoločnosti Finlord Eva Mahdalová.

„Očakávame, že ceny pohonných hmôt na Slovensku budú stagnovať, až mierne rásť. Výraznému zdraženiu pohonných hmôt na Slovensku bráni síce stagnácia ceny ropy Brent, ak keď svoju rolu hrá aj kurz EUR/USD. A práve vďaka slabšiemu euru očakávame, že by sa ceny pohonných hmôt mohli mierne zvýšiť,“ priblížila.

Nervozita vo veci obchodných rokovaní Číny a USA tlačí na ceny ropy

Pripomenula, že už niekoľko týždňov cena ropy Brent stagnuje okolo úrovne 60 až 63 USD za barel (159 litrov). To je dané tým, že produkcia ropy kartelu OPEC klesá a, naopak, produkcia ropy v USA sa drží na rekordne vysokej úrovni. „Ak sa na to pozrieme detailnejšie, tak produkcia kartelu OPEC poklesla v januári podľa výpočtov agentúry Bloomberg o 930.000 barelov na 31,02 miliónov barelov ropy denne,“ spresnila.

Ťažbu ropy podľa nej viac obmedzili v Saudskej Arábii, Kuvajte a Spojených arabských emirátoch. Rusko zatiaľ svoju ťažbu významne neznížilo, hoci uviedlo, že do marca by produkciu malo obmedziť podľa dohody z konca minulého roku. „Cieľom znižovania produkcie ropy zo strany kartelu OPEC a Ruska je znížiť prebytok ropy na trhu,“ dodala.

Môže vás zaujímať

Energetici chcú udržať funkčnú sústavu za každú cenu