Jednou vetou

Ceny rekreačných nehnuteľností medziročne stúpli vo všetkých krajoch

Ilustračná foto

foto: Pixabay

Ceny rekreačných chát a chalúp medziročne stúpli vo všetkých krajoch, čo súvisí aj s celkovým rastom cien nehnuteľností. Médiá o tom informoval portál Nehnuteľnosti.sk

Najvyhľadávanejšie sú stále staršie chaty a chalupy. „Opäť sa však objavujú aj ponuky nových projektov zameraných na rekreačné bývanie vo forme samostatných domov a chát alebo apartmánových bytov,“ spresnil portál s tým, že tento segment povzbudzuje aj nárast domácich i zahraničných turistov na Slovensku.

HUAWEI: Na veľtrhu IFA 2019 predstavil nové farby P30 Pro aj novú generáciu domáceho Wi-fi systému

Najčastejšie kupujú takéto nehnuteľností mladé rodiny. Výrazne sú zastúpení aj kupujúci tesne pred dôchodkom, ktorí chatu alebo chalupu plánujú využívať aj na celoročné bývanie. Preto často siahnu aj po klasických domoch v dedinách, ktoré by však mali byť v blízkosti prírody.

Medzi najvyhľadávanejšie lokality v roku 2019 podľa údajov portálu patria Martin, Senec, Pezinok, Michalovce a Terchová. Vysokú mieru obľúbenosti majú lokality, ako Záhorie, Donovaly, Liptovský Mikuláš či Banská Štiavnica.

Napríklad v Bratislavskom kraji dosahuje priemerná cena chát úroveň približne 63.000 eur. „Najdrahšie nehnuteľnosti na rekreáciu sú aktuálne na brehoch Slnečných jazier v Senci. Cena v prípade luxusných domov sa tu dokáže dostať aj za hranicu 500.000 eur,“ uvádza portál. Naopak, k najlacnejším alternatívam patria menšie záhradné chatky v okolí Malaciek.

SNS chce zablokovať zvyšovanie spotrebnej dane z tabaku, uviedol Danko

Najdrahšia ponuka rekreačných nehnuteľností je v Prešovskom kraji, vo Vysokých Tatrách. „Za veľkorysé moderné novostavby chát tu bežne zaplatí záujemca viac ako 500.000 eur. Naopak, najlacnejšie chaty na cenovej úrovni 13.000 až 15.000 eur môžu rekreanti nájsť vo východnej časti Prešovského kraja,“ konštatoval.

Pretože lacnejšia ponuka prevažuje, priemerná cena dovolenkovej nehnuteľnosti v tomto kraji je približne 35.000 eur. Prešovský kraj tak patrí k najlacnejším na Slovensku, uzatvára portál Nehnuteľnosti.sk.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie