Jednou vetou

Ceny ropy klesli, cena Brentu nakrátko skĺzla pod 59 USD/barel

Ilustračná foto

Foto: TASR

Ceny ropy klesli v pondelok takmer o 3 %, keď pôvodne optimistické nálady na trhoch ovplyvnil nedostatok detailov o takzvanej prvej fáze obchodnej dohody medzi Čínou a USA. Cena ropy Brent klesla nakrátko pod 59 USD za barel (159 litrov).

Koncom minulého týždňa Peking a Washington oznámili, že dosiahli „prvú fázu“ obchodnej dohody a USA zároveň informovali, že na tento týždeň naplánované zvýšenie dovozných ciel sa konať nebude.

Ako využiť technológie pre lepšiu budúcnosť? Huawei predstavuje Skutočné príbehy

Tieto informácie viedli k výraznému rastu cien ropy. Cena Brentu aj americkej WTI vzrástla za minulý týždeň o vyše 3 %, čo bol prvý týždenný rast za tri týždne.

Neskôr sa však obe strany vyjadrili, že na dosiahnutie celkovej dohody bude potrebné urobiť omnoho viac, pričom veľa podrobností nezverejnili. To sa odrazilo na ďalšom vývoji cien ropy. „Prvotné nadšenie z dohody vyprchalo,“ povedal Phil Flynn, analytik zo spoločnosti Price Futures Group v Chicagu.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v decembri dosiahla do 19.30 h SELČ 59,18 USD (53,65 eura) za barel, čo v porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou znamená pokles o 1,33 USD (2,20 %). V priebehu popoludnia klesla cena Brentu až o 1,64 USD (2,7 %) na 58,87 USD/barel.

Nobelovu cenu za ekonómiu získali Banerjee, Duflová a Kremer

Cena americkej ľahkej ropy WTI s novembrovým kontraktom klesla o 1,27 USD (2,32 %) na 53,43 USD/barel. Počas dňa sa znížila až o 1,52 USD (2,8 %) na 53,18 USD/barel.

Môže vás zaujímať

Starobná penzia presahuje 484 eur, medziročne stúpla o vyše 25 eur