Jednou vetou

Ceny ropy klesli, cena Brentu sa však stále drží nad 50 USD za barel

Ilustračné,

Foto: pixabay

Ceny ropy klesli, aj napriek tomu sa ale udržali na úrovniach blízko niekoľkomesačných maxím. Podľa analytikov sú trhy dostatočne stabilné, k čomu prispievajú aj informácie o postupnom uvádzaní amerických rafinérií po hurikáne Harvey do prevádzky, ako aj informácie signalizujúce obmedzovanie produkcie.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s novembrovým kontraktom klesla do 18.05 h SELČ o 44 centov na 55,18 USD (46,18 eura) za barel (159 litrov). Naďalej sa tak drží blízko 5-mesačného maxima 55,99 USD, ktoré zaznamenala cena Brentu vo štvrtok minulý týždeň (14. septembra). Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v októbri zaznamenala pokles o 38 centov na 49,51 USD za barel.

Ceny ropy v blízkosti niekoľkomesačných maxím udržala aj informácia spoločnosti Baker Hughes, ktorá na záver minulého týždňa uviedla, že počet aktívnych ropných vrtov v USA minulý týždeň klesol o sedem na 749, čo signalizuje obmedzovanie produkcie. To znamená najvýraznejšie zníženie počtu vrtov v priebehu týždňa od januára tohto roka, pričom ich konečný počet je najnižší za posledné tri mesiace.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie