Ceny ropy mierne klesli, cena Brentu sa pohybuje pod 67,50 USD/barel

Ilustračné foto

Foto:, pixabay.com

Po predchádzajúcich dňoch rastu zaznamenali ceny ropy v utorok mierny pokles. Trhy sa totiž začínajú obávať, že najnovší rast produkcie v Spojených štátoch môže zmariť úsilie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších producentov zmierniť prebytky komodity vo svete.

Podľa informácií amerického ministerstva energetiky z minulého týždňa dosiahla produkcia v Spojených štátoch 10,27 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov). To je viac, než ukázali ostatné údaje za Saudskú Arábiu, najväčšieho vývozcu ropy na svete, a tesne pod úrovňou produkcie Ruska. Navyše, podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) by USA už čoskoro mohli v produkcii prekonať aj Rusko.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v apríli klesla do 7.33 h SEČ o šesť centov na 63,85 USD (51,83 eura) za barel. Mierne tak skĺzla z 3-týždňového maxima, ktoré cena WTI dosiahla na záver pondelkového obchodovania (26.2.), keď uzavrela na úrovni 64,24 USD/barel. To bola najvyššia hodnota od 6. februára.

Mierny pokles zaznamenala aj cena severomorskej ropnej zmesi Brent. Dosiahla 67,47 USD/barel, čo oproti pondelkovej uzávierke predstavuje pokles o tri centy.

Trhy teraz čakajú na informácie o vývoji ropných zásob v USA za minulý týždeň. V utorok by predbežný odhad mal zverejniť Americký ropný inštitút (API), kľúčovú správu oznámi americké ministerstvo energetiky v stredu. Ekonómovia odhadujú, že zásoby ropy v USA v minulom týždni vzrástli o 2,7 milióna barelov.

Môže vás zaujímať

Výsledky PISA 2018 poukazujú na komplexné problémy v školstve, tvrdí To dá rozum