Jednou vetou

Ceny ropy mierne klesli, v USA sa zvyšuje dopyt po čiernom zlate

Ilustračné foto.

Foto: Pixabay.com

Ceny ropy v piatok ráno mierne klesli. Trhu chýbajú výraznejšie impulzy. Americká WTI sa obchoduje na úrovni okolo 49,50 USD (41,65 eura) za barel.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s októbrovým kontraktom sa v piatok ráno o 09.15 h SELČ predával po 49,57 USD. To bolo o 32 centov menej než vo štvrtok (14.9.) na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze.

Kontrakt si počas štvrtka pripísal 59 centov alebo 1,2 % a uzavrel na úrovni 49,89 USD. Novembrový kontakt na severomorskú ropu Brent v piatok ráno zlacnel o 28 centov na 55.19 USD za barel.

Aj napriek miernemu poklesu v piatok ráno ceny čierneho zlata zrejme zaznamenajú druhý týždeň nárastu po sebe. Dôvodom sú predovšetkým nové prognózy Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) a Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ktoré počítajú s vyšším dopytom po rope, než sa doteraz predpokladalo.

K tomu ešte treba pripočítať zvýšenie aktuálneho dopytu v USA, keďže rafinérie v Mexickom zálive po hurikáne Harvey opäť obnovujú prevádzku. To znamená, že prebytok ponuky na trhu, ktorý sa OPEC a ďalší producenti snažia znížiť dohodou o obmedzení ťažby, by mal trochu klesnúť.
(1 EUR = 1,1885 USD)

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie