Jednou vetou

Ceny ropy opäť vzrástli, cena Brentu sa pohybuje okolo 67,50 USD za barel

Ilustračná foto

Foto: pixabay.com

Ceny ropy pokračovali na začiatku tohto týždňa v raste, pričom sa dostali na takmer 3-týždňové maximum. Podporili ich najmä vyhlásenia zástupcov Saudskej Arábie, že Rijád bude pokračovať v obmedzovaní produkcie v súlade s dohodou Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších producentov, cieľom čoho je zmierniť nadbytky vo svete a podporiť tak ceny komodity. Výraznejšiemu rastu však stále bránia informácie o pokračujúcom raste ťažby ropy v USA.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v apríli vzrástla do 7.24 h SEČ o 26 centov (0,41 %) na 63,81 USD (51,88 eura) za barel (159 litrov). Za minulý týždeň zaznamenala rast zhruba o 3 %.

Vzrástla aj cena severomorskej ropnej zmesi Brent. Dosiahla 67,48 USD/barel, čo oproti predchádzajúcej uzávierke znamená rast o 17 centov (0,25 %). Za minulý týždeň sa zvýšila takmer o 4 %. V obidvoch prípadoch je cena ropy najvyššia od 7. februára.

Ceny komodity podporili víkendové vyhlásenia ministra ropného priemyslu Saudskej Arábie Chálida al-Fáliha, že produkcia ropy v krajine za obdobie január-marec zotrvá výrazne pod limitom určeným pre Saudskú Arábiu, pričom export by mal dosahovať v priemere menej než 7 miliónov barelov denne.

Na druhej strane, podľa informácií spoločnosti Baker Hughes sa počet aktívnych ropných vrtov v USA zvýšil aj minulý týždeň, čo signalizuje rast produkcie v nasledujúcom období. Aj keď americkí producenti pridali minulý týždeň len jeden, znamená to rast počtu aktívnych ropných vrtov už piaty týždeň po sebe. Celkový počet sa tak zvýšil na 799 vrtov, čo zasa predstavuje ich najvyšší počet od apríla 2015.
(1 EUR = 1,2299 USD)

 

Môže vás zaujímať

INVESTOVANIE: Týmto fondom v druhom pilieri sa nedarilo, objem majetku však mierne stúpol