Jednou vetou

Ceny ropy pokračujú v poklese, cena Brentu klesla pod 68 USD/barel

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Po poklese v závere minulého týždňa ceny ropy pokračovali v tomto trende aj v pondelok. Nadol ich potlačil pokles na amerických akciových trhoch a posilnenie kurzu dolára. Navyše sa pridali aj informácie o zvýšení produkcie ropy v USA. Cena ropy Brent klesla pod 68 USD a cena WTI pod 65 USD za barel (159 litrov).

Pokles na trhoch nasledoval po vládnych údajoch o vývoji na americkom trhu práce za mesiac január, najmä o vývoji miezd. Tie vzrástli najrýchlejšie za 8,5 roka, čo posilnilo inflačné očakávania. Výsledkom bolo, že tri hlavné akciové indexy na Wall Street zaznamenali na záver minulého týždňa najvýraznejší týždenný pokles za dva roky potom, ako na záver predchádzajúceho týždňa dosiahli rekordné hodnoty.

Okrem toho ceny ovplyvnila pokračujúca produkcia ropy v USA. Vládne údaje z minulého týždňa ukázali, že produkcia komodity prekročila v novembri 10 miliónov barelov za deň. Nad túto úroveň sa tak dostala prvýkrát od roku 1970. Tento trend by mal pokračovať naďalej, keďže počet aktívnych ropných vrtov vzrástol v USA minulý týždeň o ďalších šesť na 765.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s aprílovým kontraktom klesla do 7.54 h SEČ o 64 centov (0,93 %) na 67,94 USD (54,39 eura) za barel. V piatok (2.2.) zaznamenala pokles o 1,5 % a za celý týždeň dosiahol pokles 2,75 %.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v marci zaznamenala pokles o 57 centov (0,87 %) na 64,88 USD za barel. Na záver minulého týždňa klesla o 0,50 % a za celý týždeň sa cena WTI znížila o 1 %.
(1 EUR = 1,2492 USD)

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie