Jednou vetou

Ceny ropy pokračujú v poklese, cena Brentu sa dostala pod 67 USD/barel

Ilustračná foto

Foto: pixabay.com

Ceny ropy klesli v utorok o viac než 1 % a rozšírili tak straty z predchádzajúceho dňa, keď reagovali na turbulencie na americkom akciovom trhu, kde kľúčový index Dow Jones zaznamenal najväčší pokles za 6,5 roka. Cena Brentu nakrátko skĺzla pod 67 USD za barel (159 litrov).

„Pod pokles cien ropy sa veľkou mierou podpísal vývoj na akciových trhoch,“ povedal šéf poradenskej spoločnosti Trifecta Energy Sukrit Vijayakar. „Ľudia sa obracajú na americký dolár, čo vedie k rastu jeho kurzu. To, presne naopak, spôsobuje pokles cien ropy,“ dodal.

Kľúčový index newyorskej burzy Dow Jones klesol v pondelok (5.2.) o 4,6 %, čo predstavuje najväčší percentuálny pokles indexu od augusta 2011.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s aprílovým kontraktom klesla do 9.08 h SEČ o 48 centov (0,71 %) na 67,14 USD (53,97 eura) za barel. Predtým sa nakrátko dostala na 66,91 USD/barel, čo znamená pokles o vyše 1 %. V porovnaní s tohtoročným maximom zaznamenaným v januári je tak ropa Brent približne o 4 USD lacnejšia.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v marci dosiahla 63,71 USD/barel. Oproti pondelkovej uzávierke to znamená pokles o 44 centov (0,69 %). Nakrátko sa dostala na 63,46 USD za barel, čo znamená rovnako pokles o vyše 1 % a v porovnaní v tohtoročným maximom je jej hodnota o viac než 3 USD nižšia.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie