Jednou vetou

Ceny ropy pokračujú v raste, cena Brentu sa pohybuje nad 65 USD za barel

Ilustračné foto.

Foto: , pixabay.com

Ceny ropy pokračujú v raste aj na začiatku nového týždňa. Podporuje ich v tom zotavovanie na akciových trhoch, ako aj rastúce napätie na Blízkom východe, v regióne, ktorý je kľúčovým exportérom komodity.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v apríli vzrástla do 7.52 h SEČ o 47 centov na 65,31 USD (52,40 eura) za barel (159 litrov). Za celý minulý týždeň sa zvýšila o viac než 3 %.

Vzrástla aj cena americkej ľahkej ropy WTI s marcovým kontraktom. Dosiahla 62,37 USD za barel, čo oproti predchádzajúcej uzávierke predstavuje rast o 69 centov.

Pod rast cien ropy sa do veľkej miery podpísali najnovšie vyjadrenia izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý v nedeľu (18.2.) vyhlásil, že Izrael je pripravený zakročiť nielen proti spojencom Iránu na Blízkom východe, ale aj Iránu samotnému.

„Zakročíme nielen proti prostredníkom Iránu, ale aj proti Iránu samému. Mám pre teheránskych tyranov odkaz: neskúšajte odhodlanie Izraela,“ vyhlásil izraelský premiér na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii.

Rast cien ropy by bol ešte výraznejší, opačným smerom však na ne zapôsobili informácie o počte aktívnych ropných vrtov v USA. Ich počet minulý týždeň vzrástol o sedem na 798. To je najvyšší počet od apríla 2015.
(1 EUR = 1,2464 USD)

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie