Ceny ropy reagujú na vývoj udalostí na Blízkom východe a rastú

Ilustračné foto

Foto:, pixabay.com

Ceny ropy zaznamenali v utorok rast, keď trhy reagovali na rastúce napätie na Blízkom východe. Čiastočne ich nahor posúvajú aj plány Saudskej Arábie predĺžiť program ropného kartelu o obmedzovaní produkcie na rok 2019.

Ako povedal James Mick z investičnej spoločnosti Tortoise, „rastúce geopolitické napätie“ tlačí ceny ropy nahor. Najväčším rizikom je, že Spojené štáty by mohli opätovne zaviesť sankcie voči Iránu. „Ceny ropy však získali podporu aj od niektorých členov OPEC, ako Saudská Arábia, ako aj producentov mimo ropného kartelu, ktorí dali najavo, že majú záujem program obmedzovania ťažby predĺžiť,“ dodal Mick.

Problémom ďalšieho znižovania produkcie však môže byť využívanie tohto programu Spojenými štátmi. Rastúce ceny ropy, čo je cieľom dohody OPEC a ďalších producentov, totiž umožňujú americkým firmám zvyšovať ťažbu ropy z bridlíc, ktorá je pri nízkych cenách komodity nerentabilná.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s májovým kontraktom vzrástla do 7.46 h SELČ o 15 centov na 70,27 USD (56,62 eura) za barel (159 litrov). Rast zaznamenala aj cena americkej ľahkej ropy WTI. Dosiahla 65,76 USD/barel, čo oproti predchádzajúcej uzávierke predstavuje rast o 21 centov.

Môže vás zaujímať

Zamestnanci Boeingu zrejme zavádzali FAA pri certifikácii lietadiel 737 MAX