Jednou vetou

Ceny ropy sa mierne zotavujú, cena Brentu vzrástla nad 51 USD za barel

Ilustračná foto

Foto: TASR

Ceny ropy sa v stredu mierne zotavujú. Najprv však cena severomorskej ropy Brent prvýkrát od júla 2017 klesla pod hranicu 50 USD (43,83 eura) za barel (159 litrov). Neskôr však vzrástla až nad 51 USD za barel.

4 dôvody, prečo je Huawei Mate 20 Pro perfektným herným smartfónom

Negatívny vplyv na ceny čierneho zlata má slabosť na finančných trhoch, keď investorov znervózňuje čiastočná uzávierka vlády v USA, nárast úrokových sadzieb v USA a obchodné spory medzi USA a Čínou rovnako ako obavy týkajúce sa rastu globálnej ekonomiky.

Cena februárového kontraktu na ropu Brent padla až na 49,93 USD za barel. Neskôr sa zotavila a stúpla na 51,17 USD za barel.

Nálada v nemeckej ekonomike sa zhoršila

Potom Brent opäť prišiel o časť ziskov a o 14.12 h SEČ sa predával po 50,49 USD za barel. To bolo o 2 centy alebo 0,04 % viac než v pondelok (24. 12.) na konci obchodovania. Americká ropa WTI s februárovým kontraktom zdražela o 32 centov alebo 0,75 % na 42,85 USD za barel.

Ruský minister energetiky Alexander Novak sa snažil uistiť investorov, že ropný trh bude v 1. polroku 2019 podstatne stabilnejší vďaka dohode medzi Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalšími veľkými producentmi. Dodal, že producenti zareagujú, ak sa situácia zmení.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie